A A+ A++

Zajmuję z żoną piętro domu (etat), na dole mieszkają moi rodzice (emeryci). Czy obie rodziny mogą złożyć wniosek o dodatek osłonowy?

Tak. W domu zamieszkują dwie osobne rodziny. O ile spełnione jest kryterium dochodowe 1500 zł na osobę przeciętnego miesięcznego dochodu netto, to każda z rodzin może złożyć wniosek o dodatek osłonowy.

WAŻNE! Warunkiem jest, że obu wniosków nie złoży ten sam wnioskodawca. Np. syn nie złoży wniosku za siebie i żonę i jednocześnie za rodziców. W takiej sytuacji urząd rozpatrzy tylko pierwszy wniosek.

Dodatek osłonowy – Prawo ochrony środowiska

Ustawa o dodatku osłonowym wprost nie daje odpowiedzi na postawione pytanie. Trzeba tu zajrzeć do Prawa ochrony środowiska.

Prawo ochrony środowiska zawiera bowiem definicję ustawową wieloosobowego gospodarstwa domowego. Tworzą je osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące (gospodarstwo domowe wieloosobowe).

Definicja zawiera trzy przesłanki:

  1. osoby fizyczne pozostają w faktycznym związku,
  2. wspólnie mieszkają i
  3. gospodarują.

Wśród tych przesłanek nie ma wymogu, że członkowie jednej rodziny muszą mieszkać na wyłączność w jednej nieruchomości. Stąd jest w pełni dopuszczalna sytuacja, gdy poszczególne piętra domu zajmują osobne rodziny.  

Tak samo prawo do dodatku osłonowego ma kilka rodzin w jednym mieszkaniu w bloku czy wieżowcu. Ta korzystna interpretacja przepisów nie jest ograniczona tylko do domów wielorodzinnych.

Dodatek osłonowy – interpretacja ministerstwa

Sprawa mieszkania w jednej nieruchomości przez kilka rodzin oraz wpływu tej sytuacji na prawo do dodatku osłonowego jest przedmiotem stałych pytań internautów. Dlatego odpowiedziało na nie Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

„W świetle definicji gospodarstwa domowego (jednoosobowego lub wieloosobowego) z ustawy o dodatku osłonowym, odsyłającej w tym zakresie do ustawy Prawo ochrony środowiska, pod jednym adresem może znajdować się kilka gospodarstw jednoosobowych lub wieloosobowych, i z każdego z tych gospodarstw może zostać złożony wniosek o dodatek osłonowy (jedyne ograniczenie jest takie, że dana osoba może być członkiem tylko jednego gospodarstwa i z jednego gospodarstwa tylko jedna osoba będąca jego członkiem może złożyć wniosek o dodatek osłonowy). Skład gospodarstw domowych gminy mogą weryfikować w bazie pesel, poprzez usługę CSIZS Emp@tia. – w ten sposób można ustalić, czy dana osoba nie występuje w składzie innego gospodarstwa. Istotne jest także, że wnioskodawca składa oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”

Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »

Komplet: Polski Ład w wynagrodzeniach i dochodach, Kodeks pracy 2022 i Czas pracy 2022

Tylko teraz

Przejdź do sklepu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWiózł audi dwoje małych dzieci, dostał mandat 2,3 tys. zł i 16 pkt. karnych
Następny artykułPomoc ekspertów w Polskim Ładzie