Polska złota jesień w całej Polsce. Będzie bardzo ciepło przez większość tygodnia
Jak zapowiedział w poniedziałek 10 października 2022 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbliższy tydzień w całej Polsce zapowiada się bardzo słonecznie. Jedynie chwilami może padać przelotny deszcz. Temperatury w tym tygodniu sięgną w niektórych regionach nawet 22 stopni. Za to w weekend będzie wiał porywisty wiatr.
IMGW ostrzega na Twitterze, że warunki biometeorologiczne (czyli te wpływające na organizm człowieka), nie są najlepsze na początku tego tygodnia:
We wtorek 11 października 2022 przez kraj przejdzie zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym. Dziś miejscami, szczególnie na północy kraju, pojawią się przelotne opady deszczu, będzie też trochę chłodniej:
- w dzień temperatura wyniesie od 12 do 16 stopni Celsjusza.
- w nocy temperatura wyniesie od 2 st. C stopni Celsjusza.
Na szczęście tuż za nią idzie już klin wyżu znad Oceanu Atlantyckiego. Już w czwartek znajdziemy się pod jego wpływem. Będzie słonecznie i ciepło, a wiatr osłabnie. Będzie zatem prawdziwa polska złota jesień.
W piątek i sobotę wrócą opady deszczu – wszystko z powodu wpływu niżu znad Wysp Brytyjskich. Będzie więcej chmur i opady deszczu, za to termometry wskazywać będą nawet 18 stopni.
W niedzielę nie będzie padać, a z południowego zachodu napłynie ciepłe powietrze polarne morskie. Temperatura powietrza prawie w całym kraju osiągnie i przekroczy 20 stopni. Najcieplej będzie na południu (22 stopnie).
Pogoda długoterminowa dla Polski. IMGW wydał komunikat
W poniedziałek 10 października 2022 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał komunikat dotyczący pogody długoterminowej dla Polski: w listopadzie i w grudniu 2022, a także w styczniu i lutym 2023.
Wynika z niego, że w zbliżającym się listopadzie zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całym kraju powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jedynie w północnej części kraju w najbliższych miesiącach suma opadów może przekroczyć normy z ostatnich lat. Chodzi przede wszystkim o miasta:
- Gdańsk,
- Olsztyn,
- Koszalin,
- Gorzów Wielkopolski,
- Szczecin,
- Toruń.
W grudniu 2022 r. średnia miesięczna temperatura powietrza również będzie się mieściła w zakresie normy wieloletniej. Za to suma opadów atmosferycznych – poza obszarami południowo-wschodnim i północnym – będzie się kształtować powyżej normy.
Prognozy na styczeń i luty 2023 roku są pocieszające, szczególnie z perspektywy rosnących opłat za ogrzewanie: w pierwszych miesiącach przyszłego roku średnia temperatura miesięczna powietrza na przeważającym obszarze kraju powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.
Kiedy spadnie pierwszy śnieg? W 2022 roku czy dopiero w przyszłym? Jaka czeka nas zima?
Jak powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, zima ma być cieplejsza niż zwykle, a “grudzień może nas zaskoczyć, bo temperatura maksymalna może osiągnąć 13 stopni”. Ale minimalne temperatury osiągną poziom nawet -14 stopni.
Choć pierwsze opady śniegu na nizinach przewidywane są na początek grudnia 2022 r., to śnieżna pokrywa nie będzie się utrzymywać. Raczej nie ma co liczyć na białe święta bożonarodzeniowe.
– Zima będzie łaskawa i pozwoli zaoszczędzić trochę na energii. Zawiedzeni będą ci, którzy czekają na zabawy na śniegu – podsumował rzecznik IMGW.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS