Według prognoz średnioterminowych przygotowanych przez meteorologów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej do poniedziałku pogoda będzie stabilna i dość przewidywalna.
Śnieg raczej po Wigilii
Od wtorku czeka nas aura bardziej zmienna i wiele istotnie różniących się scenariuszy może mieć miejsce: zarówno incydent z wysoką temperaturą i deszczem, jak i dość łagodną zimą ze śniegiem. Statystycznie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie pogoda typowa dla chłodnej jesieni lub ciepłej zimy, z temperaturą w nocy nieznacznie poniżej 0 st. C, w dzień powyżej 0 st. C, z rozmaitymi opadami – najczęściej deszczu, przez deszcz ze śniegiem po śnieg, w tym również marznące opady deszczu i mżawki. Z każdym dniem po Wigilii incydenty śnieżne są bardziej prawdopodobne.
– Do wyników modeli średnioterminowych takich jak GFS 0 st. 25 proszę podejść z pewną rezerwą. Prognozy te są deterministyczne – bazują na ściśle zdefiniowanych warunkach początkowych, przeliczanych przy użyciu skomplikowanych równań fizycznych. Z powodu nieznajomości precyzyjnych warunków oraz chaotycznego charakteru procesów modelowanych z czasem błąd prognozy powiększa się – zastrzega Mateusz Barczyk, zastępca dyrektora Centrum Meteorologicznej Osłony Kraju w IMGW-PIB.
– Można porównać to do toczącej się kuli śniegowej. Pewnym sposobem poradzenia sobie z problemem jest przeliczenie kilkudziesięciu prognoz nieznacznie rozróżnionych na etapie uruchomienia obliczeń. Statystyki wiązek prognoz pomagają ocenić, jak bardzo prognoza jest stabilna, a prognozowane warunki sprawdzalne – tłumaczy ekspert.
Rekordu nie będzie
Meteorolodzy z IMGW są jednak przekonani, że nadchodzące święta Bożego Narodzenia nie będą tak chłodne jak te w 2002 r., które były najchłodniejsze w ostatnim 30-leciu. Wówczas temperatura minimalna na wschodzie kraju spadła poniżej -25 st. C (26.12.2002). Jednocześnie najprawdopodobniej nie będą one aż tak ciepłe jak w 2015 roku, gdy temperatura powietrza w woj. dolnośląskim przekroczyła 16 st. C.
Na początku przyszłego tygodnia prognozy będą się stabilizować, wówczas synoptycy IMGW-PIB przekażą precyzyjną informację o pogodzie na święta.
Aktualnie śniegu jak na lekarstwo jest także w górach. Powyżej 2000 metrów w ciągu dnia temperatury utrzymują się powyżej zera. Tatry pokrywa zaledwie kilkucentymetrowa warstwa śniegu, ale – uwaga – w wielu miejscach pod nią zalega lód. Śnieg jest przeważnie bardzo zbity i twardy. Tatrzański Park Narodowy przestrzega, że jest bardzo ślisko. Apeluje także o niewchodzenie na tafle stawów, ponieważ dopiero zamarzają. Lód w wielu miejscach jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS