Mięśnie pleców odgrywają potężną rolę w ludzkim ciele. To właśnie one umożliwiają poruszanie barkami i ramionami, zachowywanie prostej pozycji, prostowanie kręgosłupa i dźwiganie ciężarów. Silne plecy zapewniają też dobre oparcie ramionom. Wiele osób marzy o wysportowanych plecach, dlatego dopisuje ćwiczenia na tę partię ciała do swojego planu treningowego. Bez odpowiedniego przygotowania i techniki można jednak łatwo narazić się na kontuzję. W przypadku pleców bywają one bardzo niebezpieczne. Nie oznacza to jednak, że należy się bać wykonywania ćwiczeń na plecy. Trzeba to po prostu robić w sposób prawidłowy.
Jak poprawnie ćwiczyć plecy?
Od poprawnego wykonywania ćwiczeń pleców zależy efektywność treningu oraz bezpieczeństwo osoby ćwiczącej. Trening musi być bezwzględnie poprzedzony rozgrzewką, a podczas ćwiczeń należy skupić się na prawidłowej technice. Plecy muszą być proste, ponieważ ich nadmierne zaokrąglanie bądź wyginanie zwiększa ryzyko powstawania urazów. By ograniczyć możliwość wystąpienia kontuzji lub przeciążeń, trzeba koniecznie dostosować rodzaj ćwiczeń do indywidualnych potrzeb. Osoby borykające się z bólem pleców lub chorobami kręgosłupa powinny zasięgnąć porady lekarskiej przed rozpoczęciem treningów.
Jakich ćwiczeń muszą unikać osoby, które są narażone na przeciążenia kręgosłupa?
Wśród problemów, które mogą dyskwalifikować wykonywanie niektórych ćwiczeń, należy wymienić np. schorzenia odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa. Nieodpowiednie będą m.in. klasyczne brzuszki. Ponadto lepiej jest wyeliminować wszelkiego rodzaju opady i wznosy tułowia, podciąganie obciążenia do klatki piersiowej, skręty tułowia i obejmujące je ćwiczenia. Ćwicząc kręgosłup na siłowni można natomiast wybrać wykonywanie różnych wznosów obciążeń w pozycji siedzącej, a także ćwiczeń nóg.
Jak powinni ćwiczyć początkujący?
Osoby chcące rozpocząć ćwiczenie pleców w bezpieczny sposób mogą zdecydować się na kupienie karnetu na siłownię bądź wykonywanie treningów w domu. W tym drugim przypadku warto zaopatrzyć się w matę, obciążenia (np. hantle), a także najprostszy drążek. Na początku zawsze należy wykonać rozgrzewkę. Może ona obejmować proste ćwiczenia, takie jak pajacyki czy skłony. Warto rozgrzać stawy poprzez kręcenie karkiem, barkami, nadgarstkami, biodrami, kolanami i stopami. Ponadto dobre ćwiczenia rozgrzewkowe to wykroki do przodu z przeniesieniem ciężaru na kolana i krótki bieg w miejscu. Prawidłowo przeprowadzony trening musi angażować wszystkie mięśnie pleców, czyli głębokie i powierzchowne grzbietu, czworoboczny i najszerszy grzbietu. Więcej wskazówek można znaleźć tutaj – https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-plecy.
Dlaczego warto wykonywać ćwiczenia na plecy?
Trening pleców będzie w pełni bezpieczny, jeśli zostanie przeprowadzony w sposób prawidłowy. Powinny się nim zainteresować nie tylko osoby dbające na co dzień o aktywność fizyczną. Obecnie coraz powszechniejszym problemem staje się siedzący tryb życia, w którym niewiele jest miejsca na ruch. Ból pleców towarzyszy więc wielu osobom. Systematyczne wykonywanie ćwiczeń na plecy umożliwi wyeliminowanie np. dolegliwości związanych z długą pracą przed ekranem komputera, a także wpłynie na poprawę postawy. Warto więc zacząć od prostych ćwiczeń i opanować dobrze technikę. Najlepiej jest oczywiście trenować wszystkie partie ciała, by sylwetka była proporcjonalna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS