A A+ A++

– Jeszcze kilkanaście lat temu społeczności osób niepełnosprawnych i sprawnych stanowiły dwa odrębne światy, które w bardzo niewielkim stopniu z sobą współpracowały. Dzisiaj jest już inaczej. Te światy zaczynają się przenikać i łączyć. Zaczynają pojawiać się relacje przyjaźni i miłości. Bardzo nam zależy, żeby tak właśnie było. Chcielibyśmy, żebyście posłuchali opowieści o przeżyciach i doświadczeniach osób niepełnosprawnych, o ich wysiłkach, których celem jest jak najpełniejszy udział w życiu społecznym. Chodzi o to, żebyśmy mogli wzajemnie się ubogacać, zobaczyć, że każdy z nas jest równie ważny. Zarówno ten z niepełnosprawnością, jak ten młody i dynamiczny, jak Wy. Chciałbym, żebyście poznali osoby, które mimo niepełnosprawności realizują swoje pasje i osiągnęły wiele w życiu. Może dzięki nim będziecie w stanie przełamać własne, krępujące Was bariery – mówił Andrzej Mańka, dyrektor Centrum Usług Społecznych w Świdniku witając młodzież świdnickich szkół przybyłą na spotkanie współorganizowanym przez Centrum Usług Społecznych w  Świdniku i Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Świdniku. Jego uczestnicy szukali odpowiedzi na pytanie „Czy coś nas różni?”. Spotkanie odbyło się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

– PSONI w  Świdniku powstało w 1987 roku. Prowadzi trzy placówki, które systematycznie się rozwijają. Są nimi Warsztat Terapii Zajęciowej, który w ubiegłym roku obchodził 25-lecie działalności, Środowiskowy Dom Samopomocy i Dzienne Centrum Aktywności. Dzisiaj przed Państwem zaprezentują się uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej w utworach taneczno-teatralnym i wokalnych – mówiła Wiesława Staszczak, kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej

Jak to jest być niepełnosprawnym? Jak poradzić sobie z niepełnosprawnością w życiu? Jak zrealizować podstawowe potrzeby człowieka, takie jak koleżeństwo, przyjaźń, bliskość, miłość, posiadanie rodziny, aktywność zawodową, uczestnictwo w sztuce i sporcie. Z zaproszonymi gośćmi rozmawiała o tym Renata Elmerych, Organizator Społeczności Lokalnej w Świdniku.

Okazuje się, że niepełnosprawność nie zamyka dostępu do odczuwania szczęścia. Będąc niewidomym można jeździć na rowerze, pływać kajakiem, zdobywać medale mistrzostw Polski w blind tenisie, być aktywnym zawodowo. Co znamienne, osoby niepełnosprawne często uprawiają profesje, dzięki którym inni odzyskują zdrowie. Co zapewnia im pogodę ducha, którą manifestują otoczeniu? Jak mówią, zawdzięczają ją ciężkiej pracy nad umysłem i ciałem. To ona pozwala przetrwać trudne chwile, których w ich życiu nie brakuje. Bezcenną wartością jest również dla nich wsparcie kochającej osoby, która nie tylko pomaga przezwyciężyć słabości fizyczne, ale stanowi również psychiczną opokę.

Jedną z najważniejszych form ekspresji potrzeb osób z niepełnosprawnościami jest sztuka. Dzisiaj mieliśmy okazję podziwiać wokalny talent Szymona Woźniaka, któremu akompaniował Dariusz Tokarzewski, członek zespołu VOX, aktorskie umiejętności członków Grupy Teatralnej „Motyle” i zespół „Drewutnia”, który realizuje się w pasji wykonywaniu muzyki folkowej. W holu Kina “Lot” można też było obejrzeć prace plastyczne uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej.

26 maja, o godz. 11.00, w muszli koncertowej przy Dziennym Centrum Aktywności rozpocznie się coroczny Festyn Integracyjny z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną, w czasie którego wystąpią grupy artystyczne działające przy PSONI, jak i zespoły wspierające organizację festynu spoza stowarzyszenia.

Centrum usług Społecznych Głos Świdnika PSONI

Last modified: 24 maja, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSilphium – zagubiona superroślina starożytnego świata
Następny artykułAnimacje dla dzieci, dmuchańce, pokazy sprzętu, gry i turnieje. Dwa strażackie pikniki tydzień po tygodniu