Nasza spółka otrzymała fakturę o wartości powyżej 15 000 zł potwierdzającą zakup towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT (aparaty i kamery cyfrowe). Nie odliczyliśmy VAT z tej faktury, gdyż zakupione towary zostały przeznaczone na cele osobiste pracowników. Czy mimo że nie odliczamy VAT, powinniśmy uregulować fakturę z zastosowaniem MPP (Mechanizm Podzielonej Płatności), czy też brak odliczenia zwalnia nas z tego obowiązku?
Okoliczność, że spółka nie odliczy VAT z faktury, nie zwalnia jej z obowiązku opłacenia tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Jeżeli spółka wbrew obowiązkowi nie dokona płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, grozi jej ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego oraz wyłączenie możliwości rozpoznania podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Natomiast osoba fizyczna odpowiedzialna w spółce za naruszenie tego obowiązku może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej skarbowej. Szczegóły w dalszej części artykułu.
Obowiązek zastosowania split payment (inaczej: MPP-mechanizm podzielonej płatności) istnieje, jeżeli łącznie spełnionych jest pięć warunków (zob. tabelę).
Warunki stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności
Lp. |
Warunki |
1. |
Podatnik VAT otrzymał fakturę z wykazaną kwotą VAT albo przekazuje całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi |
2. |
Otrzymana faktura dokumentuje nabycie towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT albo wpłacana zaliczka dotyczy nabycia towarów lub usług wymienionych w załączniku nr 15 do ustawy o VAT |
3. |
Kwota należności na otrzymanej fakturze przekracza 15 000 zł |
4. |
Płatność nie jest dokonywana w drodze potrącenia, o którym mowa w art. 498 Kodeksu cywilnego; to wyłączenie ma zastosowanie w zakresie, w jakim kwoty należności są potrącane (art. 108a ust. 1d ustawy o VAT) |
5. |
Płatność nie wynika z faktury dokumentującej transakcje realizowane w wykonaniu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 711), jeżeli podmiot, na rzecz którego dokonywana jest płatność, na dzień dostawy był: ● partnerem prywatnym, z którym podmiot publiczny zawarł umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym, lub ● jednoosobową spółką partnera prywatnego albo spółką kapitałową, której jedynymi wspólnikami są partnerzy prywatni, z którą podmiot publiczny zawarł umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym (art. 108a ust. 1e ustawy o VAT). |
Jeżeli wskazane w tabeli warunki są spełnione, podatnicy mają obowiązek dokonywać płatności z zastosowaniem podzielonej płatności niezależnie od tego, czy odliczają VAT z otrzymanej faktury, czy nie. Dlatego obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności mogą mieć również podatnicy zwolnieni z VAT, którym nie przysługuje prawo do odliczania VAT z otrzymywanych faktur. A zatem okoliczność, że spółka nie odliczy VAT z faktury, nie zwalnia jej z obowiązku opłacenia tej faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.
Fakt, że podatnik nie odlicza VAT z faktury, nie zwalnia go z obowiązku opłacenia jej z zastosowaniem MPP.
Podatnikom oraz osobom fizycznym naruszającym obowiązek dokonywania płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności grożą trzy sankcje:
- ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego na podstawie art. 108a ust. 7 ustawy o VAT,
- odpowiedzialność karna skarbowa (art. 57c Kodeksu karnego skarbowego),
- wyłączenie możliwości rozpoznania podatkowych kosztów uzyskania przychodów (art. 22p ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT oraz art. 15d ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT).
Dlatego jeżeli w przedstawionej sytuacji spółka wbrew obowiązkowi nie dokona płatności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, grozi jej pierwsza oraz trzecia ze wskazanych sankcji, tj. ustalenie dodatkowego zobowiązania podatkowego oraz wyłączenie możliwości rozpoznania podatkowych kosztów uzyskania przychodów. Natomiast osobie fizycznej odpowiedzialnej w spółce za naruszenie tego obowiązku grozi druga ze wskazanych sankcji, czyli pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej.
Podstawa prawna:
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Polecamy: VAT 2020. Komentarz
Polecamy: Biuletyn VAT
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS