A A+ A++

Na LXIII Sesji Rady Powiatu Sokólskiego radni jednogłośnie zdecydowali, że chcą, by patronem Powiatu był bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

– Chciałbym bardzo serdecznie państwu podziękować. Ustanowienie patrona to dla Powiatu ważna kwestia, zwłaszcza gdy chodzi o takiego patrona jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To wzór patriotyzmu, bohaterstwa i niezłomnego kapłaństwa – wyraził wdzięczność radnym Piotr Rećko, Starosta Sokólski.

Występując z taką inicjatywą, Zarząd Powiatu Sokólskiego chciał uhonorować bestialsko zamordowanego księdza i podkreślić jego zasługi. Jak można przeczytać w Uzasadnieniu, ustanowienie ks. Popiełuszki patronem Powiatu jest z jednej strony wielkim wyróżnieniem, a z drugiej zobowiązaniem do działania na rzecz lokalnej społeczności w oparciu o idee, którymi się kierował.

Podjęcie uchwały przez Radę Powiatu Sokólskiego to pierwszy krok w kierunku ustanowienia błogosławionego księdza patronem Powiatu. Kolejnym jest wystąpienie do Kurii Metropolitalnej Białostockiej i wszczęcie odpowiedniej procedury kościelnej.

Dniem Patrona Powiatu Sokólskiego ma być 19 października. Tego dnia przypada rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Kamila Białomyzy

fot. Mateusz Zajczyk

___________________________

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w Okopach pod Suchowolą. Został ochrzczony jako Alfons (zmienił imię na Jerzy Aleksander). Chodził do Liceum Ogólnokształcącego w Suchowoli, gdzie w 1965 r. zdał maturę. Potem zgłosił się do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. W 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskami robotniczymi. Został kapelanem NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizował akcje charytatywne, wspomagał ludzi prześladowanych, uczestniczył w procesach osób aresztowanych za przeciwstawienie się prawu stanu wojennego. Od 1981 r. celebrował Msze za Ojczyznę w ostatnie niedziele miesiąca i wygłaszał kazania o tematyce patriotycznej, które przyciągały tłumy. Homilie te były niewygodne dla władz, bo ksiądz ujawniał kłamstwa rządzących. Ks. Jerzy Popiełuszko zginął śmiercią męczeńską 19 października 1984 r. Dwa lata później jego imię przyjęło Liceum Ogólnokształcące w Suchowoli, wchodzące w skład Zespołu Szkół w Suchowoli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDaniłow ostrzega Kadyrowa. „Rosja powróci, by zabić czeczeńskie kobiety i dzieci”
Następny artykułMinister Czarnek urzęduje dwa lata. Jest z siebie zadowolony. Wśród sukcesów wylicza wprowadzenie HiT