Jeszcze tylko do piątku, 13 listopada w urzędzie miasta można składać uwagi do planowanej budowy nowego osiedla przy ul. Willowej i ul. Żeromskiego w Otwocku. Inwestycja ma być realizowana w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej i to rada miasta ostatecznie zdecyduje, czy dać deweloperowi zielone światło
ALEKSANDRA CZAJKOWSKA
20 października inwestor złożył do urzędu miasta wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej. Chodzi o wybudowanie przy ul. Willowej w Otwocku trzech budynków wielorodzinnych z garażem podziemnym, a także miejsc parkingowych na terenie inwestycji, altany śmietnikowej, dróg dojazdowych, placu zabaw i nasadzeń zieleni między ul. Willową i ul. Żeromskiego. Na działce o powierzchni 7075 m kw. mają powstać czterokondygnacyjne budynki z użytkowym poddaszem i elementami nawiązującymi do stylu świdermajer. Docelowo na osiedlu planuje się od 76 do 104 mieszkań. Wysokość budynków ma wynieść 14 metrów, a powierzchnia zabudowy to ok. 1755 m kw. Obecnie na teren nieruchomości można wjechać od strony ul. Willowej, ale inwestor ma już zgody na utworzenie wjazdu także z ul. Żeromskiego.
Inwestycja ma być realizowana w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej o ułatwieniach w przygotowaniu realizacji inwestycji mieszkaniowych i inwestycji towarzyszących. Daje ona możliwość budowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania budynku bez konieczności uwzględniania ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ale powinna odpowiadać treści studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Oznacza to, że inwestor nie jest związany ograniczeniami zapisanymi w miejscowym planie, takimi jak np. wysokość zabudowy czy udział procentowy powierzchni biologicznie czynnej. Tak jest w przypadku planowanej inwestycji przy ul. Willowej. Obowiązujący tam plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza budynki o maksymalnej wysokości 12 metrów, a w koncepcji inwestora mają one 14 metrów. Plan przewiduje w tym miejscu zabudowę liczącą nie więcej niż 10 mieszkań w budynku, a inwestor chce tam zrealizować zabudowę wielorodzinną bez limitu lokali w bloku. Są też rozbieżności dotyczące wskaźnika powierzchni biologicznie czynnej. W planie wynosi on 70 proc., a w koncepcji inwestora – 45 proc. Inwestycja spełnia za to wymóg zgodności ze studium.
Do wniosku deweloper musiał dołączyć koncepcję urbanistyczno- architektoniczną oraz wizualizację projektowanej zabudowy i zagospodarowania terenu. Jednym z wymogów jest też uzyskanie zaświadczenia o możliwości przyjęcia nowych uczniów do szkoły podstawowej i taką zgodę miasto już wydało. Inwestor przekazał prezydentowi komplet dokumentów. Kolejnym krokiem jest podjęcie przez radę gminy uchwały o ustaleniu lokalizacji inwestycji albo jej odrzucenie. Teoretycznie powinno to nastąpić w terminie 60 dni od daty złożenia wniosku przez inwestora (termin ten może ulec wydłużeniu, jednak nie więcej niż o 30 dni). Dopiero jednym z następnych kroków jest złożenie wniosku o udzielenie pozwolenia na budowę.
Z przedstawionymi przez inwestora dokumentami można zapoznać się w Biuletynie Informacji Publicznej (zakładka „Obwieszczenia”) na stronie internetowej http://www.otwock.pl. Zgodnie z procedurą do 13 listopada mieszkańcy mogą jeszcze składać pisemne uwagi do wniosku dewelopera. Należy je przekazać do wrzutni znajdującej się przy budynku B urzędu miasta lub drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub [email protected].
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS