A A+ A++

Tematyka broni palnej skupia się nie tylko na rodzajach poszczególnych modelów, lecz także kwestiach amunicji. Współcześnie używana amunicja to tzw. amunicja zespolona, czyli rodzaj załadunku, w którym proch bezdymny, kula oraz spłonka połączone są przy pomocy łuski. Ten typ amunicji pojawił się na początku XIX wieku i nie traci na popularności.

Przez lata eksperci zdążyli do niego wprowadzić nieco modyfikacji, aby usprawnić jego działanie. Jak właściwie powinniśmy obchodzić się z amunicją? Nabój wielkości dopasowanej do średnicy lufy jest wprowadzany do specjalnej komory, zaś ruchomy zamek uszczelnia ją od tyłu. Naciśnięcie spustu powoduje, że iglica bądź kurek trafiają w spłonkę wykonaną z piorunianu rtęci, reagującego eksplozją na uderzenie – doprowadza to do zapłonu prochu. Objętość gazów powstałych w tym procesie jest przeważnie większa niż samego prochu – powstaje wysokie ciśnienie wypychające pocisk w skoncentrowanym kierunku (przez lufę). Siła wystrzelonego pocisku determinowana jest jego masą, ilością zastosowanego prochu i długości lufy. Na celność wystrzału mają zaś wpływ indywidualne cechy broni i rodzaj użyte amunicji (celność nominalna), a także warunki atmosferyczne i finalne umiejętności strzeleckie.

Kaliber – pierwszy ważny parametr dla początkujących strzelców

Rozpoczynając swoją przygodę ze strzelectwem, powinniśmy poznać kilka najważniejszych pojęć używanych w towarzystwie zaznajomionym z bronią i rodzajami amunicji. Kaliber jest najmniejszą średnicą przewodu lufy, najczęściej wyrażany w milimetrach bądź calach. Wyjątkiem jest system gładkolufowy, w którym to kaliber oznacza liczbę pasujących do lufy okrągłych kul, jakie dałoby się odlać z jednego funta ołowiu. To właśnie dlatego lufa strzelby kaliber 12 ma średnicę przewodu 18,5 mm – większa od niej jest potocznie zwana „dziesiątka”, mająca 19,7 mm. Mimo tego, jak ważna jest znajomość terminu kalibru, ten sam w sobie nie wystarcza w ustaleniach, który nabój będzie posiadał większą energię. Lufy wraz z komorami nabojowymi, a także amunicja, wykonywane są według określonych norm, z pewnymi dopuszczalnymi tolerancjami. Minimalne odchylenia mają spory wpływ na różnicę podczas strzelania. Odpowiedni dobór amunicji do egzemplarza broni jest krokiem w celu połączenia wszystkich czynników w idealnie działający układ. Perfekcyjnie dobrana amunicja jest w stanie powodować opuszczanie lufy przez każdy pocisk w tym samym momencie ugięcia – punktu, w którym lufa jest najmniej podatna na odkształcenia. Wybór amunicji ma znaczenie, dlatego zawczasu warto skonsultować go z ekspertami. Znaleźć ich możemy między innymi w sklepie Cyngiel, reprezentowanym przez specjalistów od różnego rodzaju broni i akcesoriów przeznaczonych stricte do strzelectwa. W końcu jak się uczyć, to od osób, które mają styczność z bronią każdego dnia.

Podstawowe typy współcześnie używanej amunicji

Obecnie używamy kilku podstawowych typów amunicji, od których w dużej mierze zależą możliwości oddania serii celnych strzałów. Na stronie https://cyngiel.com.pl/ znajdziemy między innymi amunicję pistoletową, charakteryzującą się krótką łuską i dość dużym kalibrem do .50 cala. Pocisk w broni tego typu jest najczęściej zaokrąglony lub spłaszczony, a jego energia początkowa praktycznie nigdy nie przekracza 500 J. Oprócz amunicji pistoletowej, wyróżniamy jeszcze kilka rodzajów:

  • amunicję rewolwerową – wyposażoną w dłuższą od pistoletowej łuskę i większą ilość ładunku miotającego; energia początkowa tego rodzaju pocisków waha się od 250 do ponad 4000 J;
  • amunicję karabinową – amunicję o długiej łusce z wyraźną szyją oraz pociskiem o zaostrzonym, znacznie wydłużonym kształcie (pomaga on lepiej penetrować twarde przeszkody, między innymi kamizelki kuloodporne);
  • amunicję pośrednią – stanowiącą mieszankę cech amunicji pistoletowej i karabinowej; zmniejszony kaliber i długość łuski naboju sprawiła, że amunicja pośrednia zyskała mniejsze wymiary, osiągi i cenę.

Należy jednak pamiętać, że absolutnie kluczowym czynnikiem jest część energii kinetycznej, jaką pocisk przekaże celowi w momencie trafienia. Konstrukcja naboju przedstawiona w powyższej klasyfikacji jest kwestią drugorzędną – osobnym aspektem jest zaś konstrukcja pocisku. Jak widać, celny strzał to nie tylko umiejętności, lecz ogrom wiedzy teoretycznej, którą warto zagłębiać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ Polic do Radomia! Hitowy transfer reprezentantki Polski
Następny artykułTajemnicze włókna w centrum Drogi Mlecznej. Mają związek z emisją z centralnej czarnej dziury