Po maju inflacja CPI w Stanach Zjednoczonych osiągnęła najniższą wartość od blisko 5 lat. Czy to oznacza, że w największej gospodarce świata może zapanować deflacja?
Inflacja CPI w USA wyniosła w maju -0,1% mdm i 0,1% rdr w porównaniu do -0,8% mdm i 0,3% rdr odnotowanych miesiąc wcześniej. Kwietniowy regres indeksu CPI był najsilniejszym spadkiem od listopada 2008 roku. Natomiast w maju roczna dynamika tego wskaźnika (0,1% rdr) osiągnęła najniższy poziom od października 2015 roku.
Mamy do czynienia z delikatną niespodzianką, ponieważ ekonomiści oczekiwali, że inflacja CPI w maju wyniesie 0,0% mdm i 0,2% rdr. Dane Biura Statystyki Pracy okazały się więc z grubsza zgodne z rynkowym konsensusem, lecz równocześnie różnicę psychologiczną może robić trzeci z rzędu spadek inflacji CPI w Ameryce.
Czy to oznacza, że w następnych miesiącach roczna zmiana amerykańskiego CPI zacznie trwale przyjmować wartości ujemne? Takie spekulacje wydają się raczej przedwczesne. Po pierwsze, praktycznie za całość koronawirusowego spadku CPI odpowiadały ceny paliw i energii. A te w ostatnich tygodniach znów rosną: amerykańska ropa naftowa notowana jest po ok. 38 USD za baryłkę, podczas gdy w kwietniu kosztowała mniej niż 10 USD.
Po drugie, wyraźnie powyżej zera kształtuje się tzw. inflacja bazowa. Czyli wskaźnik CPI bez uwzględnienia cen paliw, energii i żywności. Ten „oczyszczony” miernik inflacji w Stanach Zjednoczonych w maju ukształtował się na poziomie 1,2% rdr. (oraz -0,1% mdm).
Benzyna w Ameryce była w maju aż o 33,8% tańsza niż rok wcześniej. Olej napędowy potaniał o 37,5% rdr. Nieco tańsze (o 0,2% rdr) niż w maju 2019 były też energia elektryczna oraz gaz ziemny. Mocno potaniały jeszcze ubrania (o 7,9% rdr) oraz usługi transportowe (o 8,7%). Tańsze niż przed rokiem były też samochody – zarówno nowe (o 0,3%) jak i używane (0,4%).
Zdecydowanie podrożały za usługi medyczne, za które trzeba było zapłacić i 5,9% więcej niż przed rokiem. Ceny żywności podniosły się o 4,8% – czyli też sporo. Koszty związane z mieszkaniem zwiększyły się o 2,5%, a stawki za usługi niezwiązane z dostawą energii wzrosły o 2,0% rdr.
KK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS