Czwarta dawka szczepionki przeciw COVID-19 to inaczej drugi booster, czyli druga dawka przypominająca. Już od 11 lipca EMA (Europejska Agencja Leków) oficjalnie zaleciła jej podawanie wszystkim osobom powyżej 60. roku życia. Od 16 września w Polsce będą ją mogli przyjąć wszyscy chętni, którzy ukończyli 12 lat.
Preparaty dwóch firm: Moderna i Pfizer
– W nocy wystawiliśmy ponad 5,7 mln e-skierowań na szczepienie drugą dawką przypominającą. Ponad 30 tys. osób już się na szczepienie zapisało. Punkty szczepień wystawiły do dziś w kalendarzach 353 tys. wolnych terminów na dawkę BA.1. W Rządwoej Agencji Rezerw Strategicznych jest już 1 mln dawek nowych szczepionek – poinformował minister zdrowia na konferencji prasowej.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył w Programie I Polskiego Radia, że do magazynów w Polsce dotarło prawie 900 tys. szczepionek.
– To są preparaty dwóch firm: Moderna i Pfizer. Punkty szczepień w tej chwili zamawiają te szczepionki, one będą trafiały do punktów w najbliższych godzinach – mówił. Zdaniem Kraski pierwsze szczepienia będą mogły zostać wykonane jeszcze dziś.
Którą szczepionką się zaszczepić?
Kraska przypomniał, że szczepienie drugą dawką przypominającą można wykonać, jeśli od przyjęcia poprzedniej dawki minęły trzy miesiące. Zaznaczył, że wiele osób zastanawia się, którą szczepionką najlepiej się zaszczepić: czy lepiej zaszczepić się szczepionką ukierunkowaną na wariant BA.1 czy na warianty BA.4 i BA.5.
– Eksperci mówią, że i jedna i druga szczepionka ma podobną skuteczność – to jest ok. 90 proc. Więc myślę, że nie należy wybierać czy sugerować się tym, że jedna jest nowsza, a druga trochę starsza. Nie ma to dla pacjenta żadnego znaczenia – ocenił Kraska.
Dodał, że żadna szczepionka nie chroni przed zakażeniem, ale szczepionki chronią w 90 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby. Według wiceministra zdrowia warto się zaszczepić, ponieważ jesień i zima to okres, kiedy odporność spada w sposób naturalny.
– Kolejna fala na pewno nadejdzie. Trudno przewidzieć, jak będzie duża i kiedy nastąpi. Być może będzie później niż to było do tej pory, bo była ta fala letnia, ale szczyt zachorowań będzie – zapowiedział.
Jak się zarejestrować na szczepienie?
Są cztery możliwości rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19.
Po pierwsze można to zrobić, dzwoniąc na bezpłatną infolinię o numerze 989 w godzinach od 7:00 do 20:00. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podasz, otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób możesz zarejestrować swoich dziadków lub rodziców. Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin oraz miejsce szczepienia.
Następnie — jeśli podałeś numer telefonu — otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie.
Po drugie można zarejestrować się elektronicznie poprzez e-rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl.
Po trzecie można dokonać rejestracji poprzez kontakt z wybranym punktem szczepień.
Jeśli nie znalazłeś tam dogodnego terminu, możesz zadzwonić na infolinię NFZ pod numer 989.
Po czwarte można również pobrać aplikację mobilną mojeIKP. To bezpłatna mobilna aplikacja, która daje dostęp do niektórych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta.
Po zainstalowaniu aplikacji pierwszy raz należy się zalogować profilem zaufanym lub kontem w określonym banku (PKO BP, PKO SA, BOŚ, BNP Paribas, Getin bank, Credit Agricole, bank spółdzielczy), podobnie jak przy logowaniu na Internetowe Konto Pacjenta. Nadajesz wówczas kod PIN, taki, jaki wybierzesz, by później używać go przy kolejnych logowaniach do aplikacji. Jeśli uruchomisz w telefonie biometrię, możesz logować się odciskiem palca lub identyfikacją twarzy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS