A A+ A++

Andrij Nebitow, szef policji obwodu kijowskiego poinformował o planach wykorzystania czujników akustycznych w celu poprawy obrony przeciwlotniczej Kijowa. Urządzenia mają wykrywać wrogie rakiety oraz bezzałogowce, oraz pomagać w zabezpieczaniu infrastruktury krytycznej miasta. Wyjaśniamy, co to za czujniki i jak mają działać.

Jeśli chodzi o czujniki akustyczne. Zdecydowaliśmy się wyposażyć obiekty infrastruktury krytycznej w odpowiednie czujniki, które będą w stanie zbierać informacje akustyczne i przekazywać je w odpowiednim czasie w celu reagowania jednostek obrony powietrznej – przekazał Nebitow.

Czujniki akustyczne w Kijowie

Jak donosi ukraiński serwis Militarnyj, czujniki akustyczne zostaną rozmieszczone w ramach programu “Bezpieczny obwód kijowski”, na który Ukraina przeznaczyła 77 mln hrywien. Oprócz czujników pieniądze pozwolą również na zakup kamer oraz sprzętu serwerowego. To wszystko ma pomóc chronić przestrzeń powietrzną nad Kijowem i odpowiednio wcześnie wykrywać istniejące zagrożenia oraz reagować na nie.

Czujniki akustyczne to rozwiązanie, które od dawna można zaobserwować na polu walki. Wykrywają m.in. fale dźwiękowe i lokalizują niewidoczne jeszcze gołym okiem zagrożenia generowane np. przez samoloty, bezzałogowce, rakiety, czy strzały z broni ręcznej. Są w stanie gromadzić informacje o miejscu powstawania dźwięku, jego przyczynie oraz ruchu, jeśli taki w ogóle istnieje. Są proste w obsłudze i nadają się do montażu na budynkach i ruchomych obiektach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

ZOBACZ TAKŻE: F-22 Raptor supernowoczesne myśliwce USA w Polsce

Jednym z przykładów wykorzystania czujników akustycznych w celu ochrony przed atakami wroga jest system akustyczny opracowany przez firmę Thales – SL2A. Jak wyjaśniają jego twórcy, jest to pasywny, autonomiczny system akustyczny zapewniający nadzór w zakresie 360° na obszarze do 2000 km². SL2A automatycznie wykrywa i lokalizuje “szeroką gamę zagrożeń, od ostrzału artyleryjskiego i amunicji (w tym pocisków, bomb, min i improwizowanych ładunków wybuchowych) po broń strzelecką”.

W SL2A wykorzystano 8 autonomicznych czujników akustycznych. Każdy z nich wyposażony jest w 3 mikrofony, co zapewnia wysoką wrażliwość na fale dźwiękowe. W jego skład wchodzi również stanowiska dowodzenia z jednostką przetwarzania sygnału, anteną VHF, baterią i konsolą operatora. Na razie nie wiadomo, z jakich konkretnie czujników akustycznych będzie korzystała Ukraina. Z wypowiedzi Nebitow wynika jednak, że mogą w znaczący sposób zwiększyć bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej i poprawić możliwości szybkiego reagowania na pojawiające się zagrożenia.

Karolina Modzelewska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPufa zamiast fotela w salonie
Następny artykułSEKTOR III – PIASECZNO ulice Chyliczkowska (od nr 1 do 25a i od nr 2 do 20), Kościelna, Kościuszki (od nr 2 do 18 i od nr 1 do 17), Królewskie Lipy, Młynarska, Sierakowskiego, Warszawska, Zgoda