A A+ A++
Nowe-stare przystanki na południu Katowic. Kilkanaście firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem i budową kolejowej infrastruktury w czterech dzielnicach Katowic. Jednak trzeba będzie częściowo powtórzyć przetarg.

Niedawno został ogłoszony przetarg na realizacje tzw. programu przystankowego w Katowicach. Zgodnie z harmonogramem rządowego przedsięwzięcia inwestycje polegające na budowie, rozbudowie lub modernizacji przystanków powinny zostać wykonane w latach 2021-2025. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Katowic, spółka PKP PLK zrobiła pierwszy krok w kierunku przywrócenia przewozów pasażerskich na linii nr 142, która przebiega pomiędzy Ligotą a Tychami. Na tym szlaku kolejowym jeszcze w latach 90. kursowały pociągi osobowe. Później linia zaczęła służyć wyłącznie pociągom towarowym. Linia została w ostatnich latach zmodernizowany za ok. 50 mln zł w celu usprawnienia transportu towarów.
Po tym, jak pojawiła się możliwość wybudowania czterech przystanków przy wykorzystaniu rządowych pieniędzy, Katowice postanowiły skorzystać z programu przystankowego i reaktywować dla pasażerów linię nr 142. Łącznie mają powstać 4 przystanki – Katowice Kostuchna, Katowice Podlesie Saska, Katowice Ochojec i Katowice Murcki. Zgodnie z założeniem, perony na nich będą jednokrawędziowe, a każdy z nich zostanie wyposażony w wiaty, oświetlenie, oznakowanie i tablice informacyjne.

W zeszłym tygodniu otwarte zostały oferty w przetargu. Zgłosiło się łącznie 12 firm. Choć zainteresowanie było spore, to konieczne jest powtórzenie procedury. – Wybrano wykonawców przebudowy przystanków Katowice Kostuchna i Katowice Podlesie Saska, z którymi planuje się podpisać umowy na przełomie sierpnia i września br. Obecnie PKP Polskie Linie kolejowe S.A. prowadzą postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawców przebudowy przystanków Katowice Ochojec i Katowice Murcki – informuje Katarzyna Głowacka z biura prasowego PKP PLK.

Przystanek w Kostuchnie ma zaprojektować i wybudować firma Akces z Czechowic-Dziedzic, a w Podlesiu – spółka Siltor z Tychów. Otwarcie ofert w przetargu na dwa pozostałe przystanki zaplanowano 22 sierpnia. Na razie PKP PLK nie podaje, ile będzie kosztowała realizacja części zamówienia, dla których zostali wyłonieni wykonawcy. Wartość całej inwestycji to ponad 9 mln zł netto. Zadanie jest planowane do realizacji w latach 2022 – 2023.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCult of the Lamb – poradnik do gry PC, PS5, XSX, PS4, XONE, Switch
Następny artykułTop Secret z wnioskiem o upadłość. Co dalej będzie z marką?