A A+ A++

Dziś czwarta rocznica oficjalnego ogłoszenia przez Kurię Rzymską błogosławionego Wincentego Kadłubka patronem Jędrzejowa. Wtedy też kościół klasztorny stał się sanktuarium diecezjalnym.

Wcześniej, w 2013 roku jędrzejowscy radni przyjęli uchwałę o ustanowieniu Mistrza Wincentego patronem miasta. Z taką propozycją wystąpił ówczesny opat klasztoru cystersów ojciec Edward Stradomski. Pod wnioskiem podpisało się 10 tysięcy osób. 

Jak przypomniał ojciec Bruno Paterewicz, przeor klasztoru, od kilku lat trwają starania o wznowienie procesu kanonizacji Wincentego Kadłubka. Studiujący w Rzymie ojciec Grzegorz Brodacki z archiopactwa cystersów ukończył kurs dla postulatorów, który uprawnia do zajmowania się sprawami beatyfikacji i kanonizacji i teraz może mieć dostęp do archiwów watykańskich.

01.01.2020 Jędrzejów. Ojciec Bruno Paterewicz – przeor klasztoru cystersówFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Ponadto na początku 2020 roku przedstawiciele klasztoru spotkali się z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim, który jest następcą Wincentego Kadłubka na tronie biskupów krakowskich w sprawie pomocy w ustaleniu przyczyny zatrzymania procesu kanonizacyjnego na poziomie watykańskiej kongregacji ds. świętych. Jak dodał ojciec Bruno Paterewicz, niestety z powodu trwającej od marca pandemii działania zostały wstrzymane.

– Sprawa nie jest prosta, ponieważ od śmieci Wincentego Kadłubka minęło prawie 800 lat. Bardzo trudno w świetle istniejących przepisów udowodnić heroiczność cnót Kadłubka. Jego podpis jako członka ważnych wydarzeń widnieje na kilku pergaminach, jego życiorys jest znany z przekazów m.in. Jana Długosza. Jesteśmy w stanie dużo o Wincentym Kadłubku powiedzieć, ale trudno jest mówić o tym, że jego sposób praktykowania wiary był heroiczny czy nadzwyczajny. Możemy jednak tak wnioskować, ponieważ od 800 lat Wincenty Kadłubek cieszy się niesłabnącym kultem i to już jest przesłanka, która bardzo dużo wnosi. Na pewno nie bez znaczenia jest też to, że od zawsze ludzie pielgrzymowali do jego grobu, szukając łask, cudu i wsparcia. Wiele cudów jest udokumentowanych – podkreślił ojciec Bruno. 

Jak mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, każdego roku przy okazji rocznicy ogłoszenia przez Kurię Rzymską błogosławionego Wincentego Kadłubka patronem Jędrzejowa, warto o tym przypominać mieszkańcom miasta.

– To ojciec kultury narodowej oraz osoba niepoślednia jeżeli chodzi o historię Kościoła w Polsce. Dla Jędrzejowa i mieszkańców to wyróżnienie, że Wincenty Kadłubek po złożeniu sakry biskupiej w 1218 roku przybył do Jędrzejowa i tu trzy lata później zmarł, a w klasztorze spoczęły jego szczątki. Bardzo kibicujemy klasztorowi i ojcu Grzegorzowi Brodackiemu w działaniach zmierzających do kanonizacji bł. Wincentego Kadłubka. Mamy nadzieję, że za naszego życia do tego dojdzie – podkreślił burmistrz. 

W 2023 roku będzie 800. rocznica śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWpadka na sylwestrze. Maserak się zagalopował
Następny artykułPodsumowanie badań przeprowadzanych na ISS w 2020 roku