Produktywność pracowników wzrosła o prawie 40 proc., a koszty pracy zmniejszyły się – to wyniki eksperymentu w japońskim oddziale firmy Microsoft, w którym przez cały miesiąc pracownicy nie przychodzili do pracy w piątki. Nie tylko poprawiono wyniki sprzedaży – zwiększyło się również zadowolenie pracowników.
Według założeń eksperymentu “Work Life Choice Challenge 2019 Summer” przeprowadzonego w sierpniu tego roku, każdy piątek miesiąca (2, 9, 16, 23 i 30 sierpnia) był japońskim Microsofcie wolny.
Lepiej pracują i są zadowoleni
Ponad 2 tys. pracowników przez prawie pięć tygodni pracowało w sumie przez 17 dni, zamiast planowanych 22. Okazało się, że znacznie zwiększyła się ich produktywność względem sierpnia 2018 r. Każdy pracownik miał o 39,9 proc. sprzedaży więcej niż rok wcześniej.
Firma zanotowała też zmniejszone użycie energii elektrycznej – o 23,1 proc. względem sierpnia 2018 r. O 58,7 proc. spadło także zużycie papieru do drukarek.
ZOBACZ: Polska w czołówce UE pod względem równości płac kobiet i mężczyzn
Aż 92,1 proc. pracowników, którzy wzięli w udział w eksperymencie uznało go za sukces. Z kolei 96,5 proc. zapewniło, że krótszy tydzień pracy poprawił ich ogólne samopoczucie.
“Śmierć z przepracowania”
Firma po otrzymaniu pozytywnych wyników zdecydowała się przeprowadzić eksperyment po raz kolejny. Tym razem “Work Life Choice Challenge” ma odbyć się w grudniu.
Telewizja CNBC przypomina, że Japończycy pracują najwięcej na świecie. Średnio w ciągu miesiąca zostają w pracy nawet dodatkowe 80 godzin. “W Japonii istnieje nawet określenie »karoshi« oznaczające »śmierć z przepracowania«”.
Skrócenia tygodnia pracy w Polsce chce Partia Razem. W styczniu tego roku Adrian Zandberg zadeklarował, że w nadchodzącej kadencji Sejmu zostanie złożony projekt ustawy, według którego pracownicy mają pracować 35 godzin w tygodniu.
Plany te w rozmowie z Piotrem Witwickim potwierdziła posłanka elekt Lewicy Magdalena Biejat.
ZOBACZ: Biejat z Razem: złożymy w Sejmie projekt ustawy ws. skrócenia tygodnia pracy
Twoja przeglądarka nie wspiera odtwarzacza wideo…
bas/hlk/ CNBC, polsatnews.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS