Holandia, czołowy producent izotopów medycznych w odpowiedzi na obawy, że po 2030 r. wystąpią niedobory ratujących życie leków, zaproponowała budowę nowego reaktora jądrowego dla izotopów medycznych.
Komisja Europejska dofinansuje 2 mld euro na wsparcie projektu PALLAS mającego na celu produkcję medycznych radioizotopów do diagnostyki i leczenia raka. Środek ten przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw niezbędnych i ratujących życie leków zgodnie ze Strategią Farmaceutyczną dla Europy – podała Komisja Europejska w komunikacie prasowym.
Jedyny reaktor jądrowy w Polsce kluczowy dla pacjentów onkologicznych. Jego przyszłość jest zagrożona
Nowy reaktor zastąpi istniejący reaktor wysokostrumieniowy, jeden ze światowych liderów w produkcji izotopów medycznych, działający od 1961 r. Przewiduje się, że nowy reaktor rozpocznie działalność po 2030 roku. Centrum zdrowia jądrowego będzie przetwarzać izotopy medyczne produkowane przez reaktor na substancje radioaktywne, które następnie zostaną przetworzone na radiofarmaceutyki, które mogą być podawane pacjentom w celu diagnozy i leczenia wielu chorób, w tym raka.
– Reaktor i ośrodek zdrowia jądrowego będą również wykorzystywane do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej zarówno w dziedzinie medycyny nuklearnej, jak i technologii energetyki jądrowej. Nie będą jednak wykorzystywane do produkcji energii – czytamy w komunikacie KE.
W ramach środka pomoc będzie miała formę pożyczek i kapitału własnego na łączną kwotę około 2 mld euro dla nowo utworzonej spółki („NewCo”), która zbuduje i będzie obsługiwać reaktor i ośrodek zdrowia jądrowego. NewCo powstanie w wyniku połączenia Fundacji PALLAS utworzonej przez Holandię w 2013 r. w celu zarządzania fazą przygotowawczą projektu oraz Nuclear Research and Consultancy Group, która obsługuje istniejący reaktor wysokostrumieniowy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS