Inflacja jest utrzymywana w rozsądnych granicach, a perspektywa wygaśnięcia wzrostu PKB nie jest wykluczona – napisał w sobotę na swoim blogu członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Jego zdaniem, zrównoważony budżet państwa nie powinien być celem samym w sobie.
“Owszem rząd musi (…) utrzymywać deficyt w ryzach określonych Układem z Maastricht. Aż tyle i tylko tyle. To jest +kaganiec+ założony na politykę gospodarczą, a nie jej cel. Celem jest zapewnienie wzrostu gospodarczego kraju i dostatku jego obywatelom oraz zmniejszanie bezrobocia. Bardzo ważnym celem jest dbałość o bezpieczne granice i ulice. Polityka budżetowa ma tym celom służyć, a nie być celem samym w sobie. Wystarczy więc, by rząd w projektowaniu budżetu nie przekraczał kryteriów z Maastricht, chyba, że realizacja ważnych celów (np. obrony kraju) stanowczo by tego wymagała” – napisał Kropiwnicki.
“Rząd ma niewątpliwe zasługi. Dochód wytwarzany w naszym kraju rośnie, dokonuje się podnoszenie dochodów obywateli niżej uposażonych – zarówno pracowników jak i emerytów. Bezrobocie spada, realizujemy wymagane uzgodnieniami NATO wysokości wydatków na obronę granic, Polacy czują się bezpieczni w swoich miejscach zamieszkania, a inflację utrzymujemy w rozsądnych granicach. (…) Tym rząd się chwalić powinien i to zasługuje na najwyższe uznanie. I niech to akcentuje. Bo gdy wzrost gospodarczy wygaśnie (a taka perspektywa nie jest wykluczona), to rząd POWINIEN realizować cele bezpieczeństwa gospodarczego, społecznego i militarnego przy rozsądnym deficycie” – dodał.
RPP w lutym w komunikacie po posiedzeniu wskazała, iż według bieżących prognoz w najbliższych miesiącach inflacja może przekroczyć górną granicę odchyleń od celu inflacyjnego.
Do przejściowego wzrostu dynamiki cen, w ocenie RPP, przyczynią się czynniki o charakterze podażowym i regulacyjnym, a więc pozostające poza bezpośrednim wpływem krajowej polityki pieniężnej.
Wraz z wygaśnięciem wpływu tych czynników oraz oczekiwanym osłabieniem tempa wzrostu PKB RPP oczekuje, że inflacja będzie się obniżać i w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej dynamika cen będzie się kształtować w pobliżu celu inflacyjnego.
Według piątkowego wstępnego szacunku GUS, inflacja CPI przyspieszyła w styczniu do 4,4 proc. rdr z 3,4 proc. rdr w grudniu. To najwyższy odczyt od grudnia 2011 r.
PKB w IV kwartale 2019 roku wzrósł o 3,1 proc. rdr wobec wzrostu na poziomie 3,9 proc. rdr w III kw. – wynika z piątkowego flash szacunku GUS.
Sejm przyjął w piątek ustawę budżetową na 2020 r. Zakłada ona zbilansowanie dochodów i wydatków, które mają wynieść po 435,3 mld zł. (PAP Biznes)
tus/ asa/
Źródło: PAP Biznes
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS