A A+ A++

2020-12-30 14:14

publikacja
2020-12-30 14:14

fot. Grazyna Myslinska / FORUM

Obniżenie referencyjnej stopy procentowej NBP do zera i utrzymanie jej na tym poziomie przez okres kryzysu byłoby raczej wskazane – powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński. Dodał, że poparłby wniosek o taką obniżkę.

„Obniżenie stóp procentowych NBP, być może nawet do zera, które skutkowałoby tym, że kredyty trochę by potaniały, ponieważ rynkowe stopy procentowe poszłyby w dół, byłoby chyba wskazane. Będziemy o tym dyskutować, a ja bym tego nie wykluczył i poparłbym wniosek o obniżenie stopy referencyjnej do zera. Mogłaby ona utrzymywać się na tym poziomie na czas kryzysu” – powiedział Żyżyński.

„Nie wykluczyłbym takiej możliwości, ponieważ powinniśmy się chyba dostosowywać do tego co dzieje się w Europie. Co prawda w Europie są ujemne stopy, ale myślę, że do takiego poziomu byśmy nie doszli. Zerowe stopy na jakiś czas są jednak niewykluczone. Na Radzie były już takie dyskusje. Uznaliśmy jednak, jak na tamten okres, że utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 0,1 proc. i pozostałych stóp na obecnych poziomach, jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że zaczniemy odczuwać skutki kryzysu. Co prawda nie ma ponownego lockdownu, ale zwiększone ograniczenia obowiązują, zwłaszcza na południu Polski. Ponadto wsparcie strony eksportowej byłoby wskazane. Oczywiście rozumiemy, że rząd obawia się jeszcze większego zasięgu epidemii i chce utrzymać wskaźnik zakażeń na ścieżce zniżkowej, stąd nowe ograniczenia” – dodał.

Żyżyński zaznaczył, że przy ewentualnej obniżce stopy referencyjnej, stopa depozytowa powinna pozostać na poziomie 0,0 proc.

„Zawsze byłem przeciwnikiem stopy depozytowej (…). Banki nie powinny zarabiać na +nieczynnym+ pieniądzu, który deponują w banku centralnym” – dodał.

We wtorek wieczorem prezes NBP Adam Glapiński w zapowiedzi wywiadu dla Obserwatora Finansowego powiedział, że choć obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji, to jednak w pierwszym kwartale następnego roku możliwe jest dalsze obniżenie stóp.

Dodał, że NBP prowadzi odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia.

Pełna wersja wywiadu prezesa NBP ma zostać opublikowana w najbliższym czasie.

Żyżyński udzielił wypowiedzi PAP Biznes we wtorek po południu, przed publikacją wypowiedzi Glapińskiego.

Kilku członków RPP – Łukasz Hardt, Eugeniusz Gatnar, Jerzy Kropiwnicki i Kamil Zubelewicz – publicznie postuluje rozpoczęcie normalizacji polityki pieniężnej, nawet już w 2021 r.

W celu przeciwdziałania skutkom kryzysu gospodarczego w obliczu pandemii koronawirusa RPP, na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r., trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

Obniżki stóp procentowych nie skutkowały jednak mocną przeceną krajowej waluty, na co baczną uwagę zwraca bank centralny – RPP od czerwca odnosi się w informacji po posiedzeniu i w opisach dyskusji z posiedzeń do kursu złotego. Obecnie sformułowanie używane przez RPP brzmi: “(…) krajowa aktywność gospodarcza może być także ograniczana przez (…) brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP”.

Rynek odbiera to jako preferencję banku centralnego dla słabszych poziomów złotego w okresie odbudowy gospodarki po kryzysie.

W trakcie wtorkowej sesji złoty mocno osłabił się w stosunku do euro – kurs EUR/PLN przebił poziom 4,56 (ruch o 8 gr w ciągu sesji), co wzbudziło spekulacje, że NBP ponownie dokonał interwencji na rynku walutowym. Bank centralny nie wystosował jednak żadnego komunikatu w tej sprawie.

Poprzednia interwencja NBP, pierwsza od 10 lat polegająca na zakupie walut obcych, miała miejsce 18 grudnia – wynikało z informacji PAP Biznes, którą później potwierdzili członkowie RPP Eryk Łon, Rafał Sura i Jerzy Żyżyński.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKonfederacja podgrzewa emocje wokół szczepień i oskarża rząd
Następny artykułUwaga kierowcy! W nocy i nad ranem gęsta mgła