A A+ A++

Fot. Radio Fiat

„Życie jest przed Tobą, a nie w smartfonie”, to kampania profilaktyczno-społeczna skierowana do wszystkich, którzy na co dzień korzystają ze smartfona. Kampania, która obejmie Częstochowę i region, zainaugurowana została we wtorek 16 czerwca briefingiem prasowym z przedstawicielami lokalnej policji

Współcześnie nikt nie wyobraża sobie życia bez urządzenia, które mówi nam, jaka jest pogoda, co wydarzyło się w naszym regionie lub jak bez opóźnień dojechać we wskazane miejsce. Smartfon w swoich założeniach ma łączyć ludzi oraz poszerzać możliwości komunikacji. Jest to szczególnie istotne w dobie pandemii, która na pewien czas unieruchomiła nas w domach. Niestety korzystanie z dóbr techniki wiążę się z różnymi zagrożeniami.

– Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, jakie zagrożenia mogą wypłynąć z niewłaściwego użytkowania smartfonu. Przede wszystkim piesi, którzy korzystają z przejść, zapatrzeni w swoje urządzenia, nie są w stanie ocenić zagrożenia. Również kierowcy rowerów czy samochodów, którzy korzystają z telefonu podczas jazdy, nie są skupieni na tym, co się dzieje przed nimi. Ponadto jak wskazują badania, dzieci, które notorycznie przesiadują przed ekranem, są narażone na uszkodzenia mózgu. Jest to zatem istotny aspekt z medycznego punktu widzenia – ostrzega oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, podkom. Sabina Chyra-Giereś.

O tym jak poważny jest problem smartfonów w kontekście zagrożeń, mówią statystyki. Kampania opiera się na trzech głównych kategoriach.

– Pierwsze jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym, gdzie statystyka wskazuje, że co czwarty wypadek spowodowany jest przez smartfon. Druga część to bezpieczeństwo młodzieży i dzieci, gdzie statystyki za 2019 rok pokazują nam, że średnio co drugie dziecko nie rozstaje się ze smartfonem, a 1/3 dzieci deklaruje uzależnienie od telefonów i portali społecznościowych. Trzecim aspektem tej kampanii jest bezpieczeństwo w trakcie prac rolniczych – tłumaczy podinspektor Rafał Zemła, zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie.

Używanie smartfonów lub telefonów komórkowych jest zagrożeniem także dla osób starszych, o czym informowaliśmy niejednokrotnie. Dlatego też do współpracy w kampanii przyłączył się Zakład Gospodarki Mieszkaniowej TBS w Częstochowie. Podjął się on rozpropagowania akcji wśród mieszkańców Częstochowskich osiedli.

– Mamy możliwość docierania do naszych mieszkańców poprzez ulotki i plakaty na klatkach schodowych i w skrzynkach. Ponadto wytypowaliśmy 300 samotnie mieszkających osób, które naszym zdaniem są narażone na atak naciągaczy. Pracownik Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej z odpowiednim identyfikatorem, wspólnie z policją udadzą się do tych osób, aby uświadomić je i przekonać, by nie były łatwowierne i nie otwierały każdemu drzwi – mówi Paweł Konieczny, dyrektor naczelny ZGM TBS w Częstochowie.

Badania przeprowadzone w 2019 roku przez instytucję „młodzi cyfrowi” podają, że średnio co trzecie dziecko deklaruje nieuzależnienie od portali społecznościowych, a co czwarte – od telefonu. Jak się okazuje, złe użytkowanie smartfona dotyka nie tylko tych, którzy poruszają się w sieci, ale także w realnym świecie.

BNO

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWykryto nową lukę – CallStranger. Może dotyczyć nawet miliardów urządzeń
Następny artykułPijany 22-latek uciekał policjantom i celowo uszkodził radiowóz