Najważniejszym katolickim świętom towarzyszą oktawy, czyli ośmiodniowe okresy świętowania. W kalendarzu liturgicznym swoje miejsce mają oktawy Narodzenia Pańskiego i Zmartwychwstania.
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa też miała swoją oktawę. O tym, że oktawy nie ma a my ją wciąż obchodzimy odpowiada ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej:
Co prawda po soborowej reformie kalendarza liturgicznego, zniesiono już Oktawę Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli rozciągnięcie tego obchodu na osiem kolejnych dni, to jednak w Polsce, tradycyjnie obchodzi się dalej tę uroczystość właśnie w formie tradycyjnej oktawy. W wielu parafiach odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, nabożeństwa czerwcowe wtedy sprawowane są w sposób nieco bardziej rozbudowany. W niektórych parafiach sprawuje się nieszpory eucharystyczne. Często przez kolejne dni oktawy odbywają się już mniej okazałe, symboliczne procesje z Najświętszym Sakramentem czy w świątyni czy wokół świątyni. Także często sprawuje się w sposób bardziej uroczysty zakończenie oktawy, tuż przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Jak przekonuje rzecznik archidiecezji częstochowskiej, kultywowanie zniesionej przez Sobór Watykański II oktawy Bożego Ciała wciąż może przynieść dobre owoce:
Poniekąd te dni pięknie przygotowują do tego, by przejść od uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa do uroczystości Najświętszego Serca Jezusowego. Bo właśnie najpiękniej ta miłość Chrystusa, miłość, którą symbolizuje zranione i przebite serce, wyraża się w Eucharystii, kiedy sam siebie z miłości daje ludziom, by mogli się Nim pożywić i przemieniać siebie. Tak jak modlimy się o to by serca nasze stały się na podobieństwo Serca Jezusowego.
Takie przygotowanie szczególnie dobre owoce może przynieść w tym roku, ponieważ tegoroczna Uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego będzie szczególna:
11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w krakowskiej bazylice Serca Pana Jezusa nastąpi symboliczne oddanie narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Będzie to nawiązywać do takiego właśnie aktu, który dokonał się 100 lat temu, kiedy tuż po odzyskaniu niepodległości, po zwycięstwie w wojnie polsko-bolszewickiej, polscy biskupi oddali naród i jego dopiero co odzyskaną wolność Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Podobne akty odbyły się później w poszczególnych parafiach i w rodzinach.
Także i w naszych parafiach tego dnia, zgodnie z postanowieniem zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski odnowiony zostaje ten akt szczególnego oddania nasz wszystkich, naszego narodu Sercu Jezusowemu
– zapowiada ks. Mariusz Bakalarz.
W okresie oktawy Bożego Ciała szczególnie zachęcamy do adoracji Najświętszego Sakramentu. Jest bardzo wiele świadectw, jak taka forma pobożności sprawiała ożywienie wiary, wyprostowanie życiowych ścieżek, poprawę relacji w rodzinie, a nawet stabilizację materialną. Jeśli ktoś z Państwa zna takie świadectwa, to zachęcamy do podzielenia się nimi na facebookowej stronie Radia Fiat.
RG
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS