A A+ A++

TU rodziła się Solidarność, wystawa IPN/fot. Radio Fiat

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do obejrzenia wystawy z cyklu „TU rodziła się Solidarność”. Ekspozycja umiejscowiona na Placu Biegańskiego w Częstochowie przypomina o historii powstania wolnościowego ruchu w małych miejscowościach. To artystyczno-naukowa forma hołdu oddana milionom – najczęściej anonimowych – osób, które przyczyniły się do wielkiego zwycięstwa polskiej „Solidarności”.

W uroczystej inauguracji wystawy uczestniczył abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski zwrócił uwagę na wartość tworzenia inicjatyw historycznych, zaznaczając jednocześnie istotę tworzenia jedności narodu i wiary chrześcijańskiej:

– Kiedy Ojciec Święty przybył do Polski w 1979 rok, pobudził nas do działania. Dzisiaj również podkreślamy, że trzeba pobudzić wnętrze człowieka i pokazać mu drogę, którą powinien podążać. Zasady, którymi powinien kierować się w życiu – aby wiedział, co prowadzi do dobra. Uczestniczę w inauguracji tej wystawy z jednej strony jako świadek historii, a z drugiej jako świadek cudów wiary, która dokonuje w ludziach niezwykłych przemian.

W latach 80. XX wieku Częstochowa była największym ośrodkiem przemysłowym regionu i centrum akademickim. Jasna Góra, jako duchowa stolica Polski, stała się natomiast miejscem konfrontacji władz PRL z Kościołem katolickim. 29 sierpnia 1980 roku pracownicy Huty im. Bieruta w Częstochowie poparli strajkujących na Wybrzeżu. Pierwszy strajk w Częstochowie wybuchł 1 września w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Strajkujący żądali zwiększenia płac oraz utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych. – Tą wystawą chcieliśmy przypomnieć o nieznanych bohaterach polskiej historii, członkach „Solidarności” również z regionu częstochowskiego – mówi prezes IPN dr Jarosław Szarek:

– Na tej wystawie prezentowane są zdjęcia sprzed 40. lat. Ilustrują wydarzenia, które odbywały się w Częstochowie. Cykl „TU rodziła się Solidarność” pokazujemy w całej Polsce i często zdarza się, że mieszkańcy rozpoznają na zdjęciach również siebie. To bardzo wzruszający moment. Tutaj, w Częstochowie nie możemy też zapomnieć o duchowej roli Jasnej Góry w jednoczeniu narodu polskiego. Stworzyliśmy tę wystawę, aby przypominać o ważnej części historii naszego kraju.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” powstał w 1980 roku w celu obrony praw pracowniczych. Do 1989 roku stanowił jeden z głównych ośrodków opozycji, walczącej z komunizmem i rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. – Ta wystawa to wspaniałe podziękowanie tym wszystkim, którzy nie bali się opresji i odważnie walczyli o wolność i niezależność swojego kraju – mówi szef NSZZ “Solidarność” Piotr Duda:

– Bardzo dziękuję IPN za podjęcie takiej inicjatywy. Często dostawaliśmy informacje z prośbą o upamiętnienie osób walczących z komunistami. Wykazywali się niesamowitą odwagą, przyczyniając się do pewnego wyzwolenia Polski. Dzięki tej wystawie będziemy pamiętać o bezimiennych bohaterach naszej Ojczyzny.

Wystawa umieszczona na Placu Biegańskiego to jedna z 16 plenerowych ekspozycji, które Instytut Pamięci Narodowej prezentuje w różnych miejscowościach Polski. Otwarcie ekspozycji w Częstochowie zorganizowano w przeddzień 40. rocznicy czterogodzinnego strajku ostrzegawczego, do którego 27 marca 1981 roku przystąpiło kilkanaście milionów pracowników.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielkanoc w Bursie
Następny artykułCzęstochowskie24: Powołanie Rady Kobiet w Rolnictwie