Prawie jedna trzecia (31,7 %) badanych przez IPSOS Polaków słyszała opinię, że kobieta w ciąży powinna spożywać regularnie niewielkie ilości czerwonego wina. Jedna trzecia ankietowanych kobiet (33,5 %), które urodziły jedno, lub więcej dzieci, przyznaje się do spożywania niewielkich ilości alkoholu w czasie ciąży. W celu zwrócenia uwagi na ten problem Śląski Ośrodek Adopcyjny w Katowicach organizuje kampanię społeczną „Ciąża. Trzeźwy start procentuje”.
Akcja informacyjna prowadzona jest w ramach projektu „W stronę rodziny – wsparcie usług adopcyjnych”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły inicjatywy przedstawia Żaneta Janik, kierownik Śląskiego Ośrodka Adopcyjnego w Katowicach, Oddziału ds. adopcji i wpierania rodziny w Częstochowie:
– Jako ośrodek adopcyjny, realizujemy projekt unijny. Chcemy pokazać społeczeństwu, czym skutkuje picie alkoholu przez kobiety ciężarne. Widzimy, że jest to problem, ponieważ na co dzień mamy kontakt z dziećmi z tzw. grupy ryzyka.
Picie alkoholu przez kobietę w ciąży to ryzyko wystąpienia u jej dziecka płodowego zespołu alkoholowego FAS. Według szacunków w Polsce rodzi się ok. 9 tysięcy osób obciążonych tym syndromem:
– FAS może spowodować trwałe upośledzenie oraz nieprawidłowe wykształcenie się narządów wewnętrznych. W przypadku kobiet ciężarnych nie można mówić o bezpiecznej dawce alkoholu. Każda ilość może mieć wpływ na rozwój dziecka. Przed planowaną ciążą również powinna być abstynencja.
Kampania społeczna „Ciąża. Trzeźwy start procentuje” obala najpopularniejsze mity dotyczące spożywania alkoholu przez wykorzystywanie różnorodnych form przekazu. To m.in. plakaty informacyjne, działania w środkach społecznego przekazu, mediach społecznościowych czy placówkach edukacyjnych.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS