A A+ A++

Fot. ekai.pl

Dzielenie się Wigilijnym Opłatkiem to nie tylko piękna tradycja, ale także moment refleksji i przebaczenia. Opłatek jest symbolem miłości, przyjaźni i pojednania.

Tradycja dzielenia się opłatkiem jest najbardziej charakterystycznym świątecznym elementem w polskich domach. Mamy wtedy okazję do przeprosin i podziękowania swoim bliskim za to, że są razem z nami. Dzielenie się nim na początku wieczerzy wigilijnej wyraża chęć bycia razem. Początki łamania się opłatkiem mają swoje korzenie w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Początkowo opłatki wypiekano przy klasztorach oraz kościołach. Dzisiaj zajmują się tym specjalistyczne piekarnie zakonne lub świeckie. Więcej o tradycji wigilijnego opłatka mówi ks. Łukasz Połacik:

– Opłatek w czasie wigilii ma nam przypominać Chrystusa i aspekt dzielenia się. W czasie dzielenia się opłatkiem składamy sobie życzenia, co jest bardzo Boże ponieważ, kiedy człowiek dzieli się to czyni dobro. To dzielenie się ma wymiar symboliczny, aby nigdy nie brakło nam tego co potrzebne. Piękny jest tego wymiar, ponieważ nie życzymy sobie sami, tylko innym, tak jak oni życzą nam.

W niektórych regionach do wiązki białych opłatków dodaje się również kolorowe, najczęściej różowe, które są przeznaczone dla zwierząt domowych. Jak mówi ks. Mariusz Bakalarz, zwierzęta jako pierwsze przywitały Pana Jezusa na świecie, dlatego z nimi również możemy cieszyć się tym wyjątkowym dniem.

– Tradycja dzielenia się opłatkiem to typowo polska unikalna tradycja dzielenia się chlebem. Znak dzielenia się chlebem oznacza wspólnotę, zaproszenie do własnego życia, wsparcie dla tych którzy chleba nie maja i potrzebują. Ale także dzielić się można ze zwierzętami by całe stworzenie miało udział w radości Bożego Narodzenia, ponieważ one były pierwsze. To one przywitały jako pierwsze Zbawiciela w stajence.

W tym roku Święta Bożego Narodzenia będą miały wymiar szczególny. Przez pandemię koronawirusa nie wszystkim będzie dane spotkać się ze swoimi bliskimi. Pamiętajmy o tym, że aby podzielić się opłatkiem nie musimy być tego dnia razem. Poświęćmy chwilę naszego czasu i wyślijmy naszym bliskim opłatek pocztą, aby wiedzieli oni, że są dla nas ważni.

AS

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUciekał przed policją i popełnił ponad 30 wykroczeń
Następny artykułCzy w Sylwestra można wyjść z psem? Resort odpowiada