Leczenie tlenem hiperbarycznym to jedna ze skuteczniejszych terapii wspomagających gojenie się wielu schorzeń i urazów. Tlen w podwyższonym stężeniu pobudza komórki do wzrostu i odnowy, w tym np. szpiku kostnego, naskórka czy naczyń krwionośnych.
Zabieg przeprowadzany w komorze nazywany jest tlenoterapią hiperbaryczną. Pacjentowi podawany jest czysty tlen pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu do krwi dostaje się go kilkakrotnie więcej niż z wdychanego powietrza. Jak tłumaczy Aneta Szczepańska, specjalista od terapii tlenowej, tego typu zabiegi znacząco wpływają na kondycję całego ciała.
– Jest to rodzaj zabiegu medycznego. W specjalistycznym urządzeniu podnosimy ciśnienie powyżej 1 atmosfery. Przy pomocy generatora tlenu podajemy pacjentowi (przez maseczkę) odpowiednią, nawet dwukrotnie zwiększoną ilość tlenu niż ta, którą na co dzień oddychamy. Zabieg przeprowadzany jest w specjalnym, certyfikowanym urządzeniu.
Aneta Szczepańska dodaje, że leczenie tlenem pomaga pacjentom w różnym wieku. Niestety, w Polce terapia nie jest jeszcze tak popularna jak za granicą.
– Pacjenci często są wystraszeni, ponieważ nie wiedzą jak zabieg będzie wyglądał. Pamiętajmy, że jest to terapia bezbolesna oraz bezinwazyjna. Zabieg przypomina lot samolotem, ponieważ trochę przytykają się uszy. Poza tym to sam relaks.
Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem zalecane jest m.in. w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, czyli Alzheimera, Parkinsona, ADHD czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu. Komorę hiperbaryczną stosuje się także podczas chorób autoimmunologicznych, a także w przypadku nadciśnienia czy miażdżycy. Terapia ma szerokie zastosowanie, jednak przed podjęciem leczenia należy odbyć szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS