Wypłukuje toksyny, nawilża, dodaje energii oraz wspomaga gospodarkę hormonalną. Woda nazywana jest źródłem życia i stanowi ok. 60% objętości ciała dorosłego człowieka. To niezbędny składnik do utrzymywania dobrego stanu zdrowia oraz odpowiedniej higieny. O wielu właściwościach H2O, a także problemie jej niedoboru w różnych zakątkach świata mówi się przede wszystkim 22 marca, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Wody.
Ustanowiony został rezolucją z 22 grudnia 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi w Rio de Janeiro. Powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej. Choć od wielu lat problem ten dotyczy głównie Afryki, o ilości zużywanej wody dyskutuje się również w Europie. Co roku mieszkańcy państw unijnych czerpią miliardy metrów sześciennych wody, z których 40% zużywane jest w rolnictwie, a 28% w produkcji energii.
Problemy z zapotrzebowaniem to jedno. Podczas Światowego Dnia Wody warto wspomnieć też o zdrowiu. O tym, co myślą na temat picia wody, mówią mieszkańcy Częstochowy:
– Picie wody jest bardzo ważne, ponieważ oczyszczamy w ten sposób nasz organizm.
– Staram się pić dużo wody. Wiem, że poprawia ona stan skóry i przeciwdziała starzeniu się.
– Woda to życie, po prostu. Trzeba ją pić.
Woda bierze udział we wszystkich procesach zachodzących w organizmie. Oczyszcza krew z toksyn, produktów przemiany materii i wypłukuje z niej szkodliwe szczawiany, co ważne jest szczególnie dla chorujących na dnę moczanową. Zgodnie z zaleceniami w ciągu dobry należy pić od 1,5 do 3 litrów wody w zależności od wzrostu i wagi – mówi dietetyk kliniczny Monika Przystalska:
– Warto zaznaczyć, że nie da się napić dużo wody naraz. Powinniśmy ją pić regularnie w małych łykach. Wtedy nasz organizm prawidłowo się nawodni. Wody zmineralizowane zawierają minerały, którymi możemy zapełnić w organizmie pewne niedobory, spowodowane np. brakiem spożywania warzyw. Woda zawiera magnez, który poprawia koncentrację. Zawarty w niej potas wpływa na regenerację mięśni. Wapń i potas regulują ciśnienie.
Należy dodać, że woda to źródło życia także dla wszystkich roślin. 22 marca w Polsce ruszył nabór do drugiej edycji programu „Moja woda”, którego celem jest przeciwdziałanie suszy. Gospodarstwa domowe mogą ubiegać się o środki na budowę przydomowej retencji. Kwota stanowić ma nie więcej niż 80% kosztów inwestycji. W ubiegłym roku z dotacji skorzystało prawie 25 tys. polskich rodzin.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS