A A+ A++

Mgr Marika Turek/fot. UJD w Częstochowie

Prestiżowe stypendium za badania naukowe – takie wyróżnienie otrzymała mgr Marika Turek, która realizuje pracę doktorską na Wydziale Nauk Ścisłych, Przyrodniczych i Technicznych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Nagrodę przyznano w ramach 20. edycji Programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

Celem inicjatywy jest promowanie osiągnięć naukowych utalentowanych badaczek oraz zachęcanie ich do kontynuacji prac zmierzających do rozwoju nauki, poprzez wsparcie finansowe w formie stypendium. Nagrody przyznawane są co roku, a Polska jest jednym ze 118 krajów realizujących program. Jak mówi Marika Turek – takie wyróżnienie motywuje do dalszej pracy:

– Na początku byłam zaskoczona, ponieważ jest to dość prestiżowy konkurs. Bardzo wiele osób bierze w nim udział. W tym roku zgłosiło się najwięcej osób niż dotychczas. Nagrodę otrzymałam za badania realizowane w ramach projektu Preludium, finansowanego z Narodowego Centrum Nauki. Idea projektu polega na tym, że dążymy do uzyskania związków, które będą charakteryzowały się lepszą rozpuszczalnością, co jest szczególnie ważne z punktu widzenia leków, które są podmiotem naszego projektu. Są to leki przeciwnadciśnieniowe, czyli tzw. sartany, które charakteryzują się niską rozpuszczalnością. Jest to problem, ponieważ leki słabo rozpuszczalne są też słabo przyswajalne przez nasz organizm. Do związków przeciwnadciśnieniowych dodajemy drugi związek (np. witaminę czy aminokwas), który również ma swoje właściwości biologiczne, korzystnie wpływające na układ człowieka. Dodajemy więc drugą substancję, która wspiera działanie lecznicze tej pierwszej.

Projekt zaczął się w ubiegłym roku i realizowany będzie jeszcze przez najbliższe 2 lata.

– Stypendium uzyskałam za badania, które są jeszcze w toku. Z punktu widzenia chemicznego praca opiera się na syntezie. Jest to tzw. ko-krystalizacja i ko-amorfizacja. Formulacje, które uzyskujemy, mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu nadciśnienia oraz we wspomaganiu leczenia Covid-19.

Od 2001 roku w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki wyróżniono 105 uczestniczek. Partnerami inicjatywy są: Polski Komitet do spraw UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Polska Akademia Nauk.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZażalenie prokuratury ws. aresztu dla Sławomira Nowaka
Następny artykułGigantyczny pożar w Kapsztadzie. Ogień został podłożony