A A+ A++

Fot. pacjent.gov.pl

Nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, przedszkoli oraz wychowawcy w żłobkach mogą zarejestrować się na szczepienie przeciwko Covid-19. Wśród pracowników oświaty trwa również powtórzona akcja badań na obecność wirusa.

Rejestracja na szczepienie ruszyła 8 lutego o godz. 8:00. Pedagodzy będą zgłaszani przez pracodawcę za pośrednictwem dwóch formularzy. Dla pracowników żłobków oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 dostępny będzie formularz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, dla pozostałych – System Informacji Oświatowej. – Aby zapisać się na szczepienie, wystarczy zgłosić się do dyrektora swojej placówki, mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek:

– Nauczyciele będą mogli zgłaszać dyrektorom wolę zaszczepienia się. Dyrektorzy, korzystając z Systemu Informacji Oświatowej – SIO będą mogli jednym kliknięciem zgłosić, zarejestrować nauczyciela. Następnie poprzez tych samych dyrektorów będzie komunikat dla nauczycieli kiedy i gdzie mają się zgłosić do szczepienia.

Zgodnie z rekomendacją Rady Medycznej, nauczyciele do 60. roku życia otrzymają preparat firmy AstraZeneca, natomiast osoby starsze – produkt firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Szczepienia rozpoczną się 12 lutego. Preparat otrzymają m.in. pracownicy żłobków, placówek pieczy zastępczej, nauczyciele wychowania przedszkolnego, klas I-III szkół podstawowych, nauczyciele szkół i placówek specjalnych, pracownicy z poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz kadra kierownicza wymienionych szkół i placówek. Jak mówi jedna z częstochowskich nauczycielek – szczepienie umożliwi długo wyczekiwany powrót do edukacji stacjonarnej:

– Jestem nauczycielem szkoły podstawowej i zdecydowałam się zarejestrować na szczepienie. Nie widzę innej możliwości spokojnej pracy w swoim zawodzie. Często słyszę o przypadkach zachorowań wśród dzieci czy rodziców. Decyduje się na szczepienie dla własnego bezpieczeństwa.

Odmienny pogląd w sprawie szczepień przedstawia natomiast nauczyciel innej częstochowskiej placówki. Według niego, przyjęcie szczepionki w fazie badań jest porównaniem do bycia tzw. królikiem doświadczalnym:

– Nie zamierzam się szczepić i mam nadzieję, że nikt nie będzie mnie do tego zmuszał. Nie przyjmę preparatu, który do 2023 roku jest jeszcze w fazie szczepień. Słucham wykładów różnych naukowców, epidemiologów i porównuję tę wiedzę, ich spojrzenie na pandemię. Od wielu lat zabezpieczam swoją odporność na wszelkie możliwe sposoby, czego efekty widzę.

W grupie zatrudnionych w placówkach oświatowych, uprawnionych do przyjęcia szczepionki jest ok. 430 tys. osób. Przypomnijmy, że obecnie trwa również powtórzona akcja testowania nauczycieli z klas I-III. Miesiąc temu badania potwierdziły zakażenie u 2% przetestowanych pedagogów oraz pracowników szkół. Jak podaje ministerstwo edukacji, otrzymane wyniki umożliwią podjęcie decyzji co do dalszych postanowień.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa śnieg odpowiadamy śniegiem! 16 filmów, w których śnieżyca gra jedną z głównych ról
Następny artykułJak bogini. Szapołowska w rajstopach i gorsecie