Dwa lata temu w powiecie zawierciańskim doszło do zabójstwa noworodka. Śledczy ustalili, że sprawcą czynu jest matką dziecka – 17-letnia Danuta D., którą 26 marca bieżącego roku Sąd Okręgowy w Częstochowie skazał na rok pozbawienia wolności.
Do tragicznego zdarzenia doszło w maju 2019 roku. Ciało dziewczynki odkrył jeden z mieszkańców w rzece Krztynia. Policja z komendy w Zawierciu rozpoczęła poszukiwania matki. W jej odnalezieniu pomogli pracownicy jednego ze szpitali po tym, jak do placówki zgłosiła się 17-letnia kobieta. Prosiła o pomoc z powodu złego samopoczucia oraz silnego krwawienia. Badania wykazały, że kilka dni wcześniej urodziła dziecko. Personel szpitala powiadomił policję. Śledztwo zakończono, a kobieta usłyszała wyrok. O szczegółach mówi Dominik Bogacz, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Częstochowie:
– Przed Sądem Okręgowym w Częstochowie toczył się proces Doroty D. Kobieta została oskarżona o to, że w czasie 26.04 – 1.05.2019 roku w miejscowości Grabiec, działając z zamiarem bezpośrednim pozbawienia życia swojego dziecka płci żeńskiej, po jego narodzeniu nie udzieliła mu pomocy poprzez zawiązanie pępowiny. Następnie na jego szyi zawiązała fragment materiału, doprowadzając do jego gwałtownego uduszenia. Następnie ciało dziecka wrzuciła do rzeki.
26 marca bieżącego roku kobieta usłyszała wyrok roku pozbawienia wolności. Jednocześnie Sąd przyjął, że Danuta D. dopuściła się czynu w okresie porodu, pod wpływem jego przebiegu:
– Na poczet tej kary zaliczył oskarżonej okres rzeczywistego pozbawienia wolności. Orzekł też o dowodach rzeczowych i kosztach postępowania. Oskarżonej zarzucono popełnienie przestępstwa zabójstwa z art. 148 § 1 Kodeksu Karnego, zagrożony karą do dożywocia włącznie. Sąd Okręgowy uznał oskarżoną za winną przestępstwa łagodniejszego rodzaju tzw. matkobójstwa z art. 149 Kodeksu Karnego (zagrożonego karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat). Z uwagi na charakter sprawy postępowanie prowadzone było z wyłączeniem jawności, dlatego nie mogę mówić o powodach wydania takiego, a nie innego wyroku.
Wyrok w sprawie nie jest prawomocny.
ABK
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS