A A+ A++

Kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie, 24.03.2021/fot. Radio Fiat

Częstochowskie obchody 100. rocznicy urodzin Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego rozpoczęła Msza św. w kościele św. Brata Alberta Chmielowskiego. Niezwykłość tej Eucharystii podkreśla też fakt, że była to kolejna stacja wielkopostna spośród kościołów stacyjnych Częstochowy – inicjatywy ustanowionej przez metropolitę częstochowskiego, abp. Wacława Depo.

Jak mówi ks. Adam Polak, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, zarówno św. Brata Alberta, jak i ks. Franciszka Blachnickiego łączyła bezgraniczna miłość do bliźniego.

– Gromadzi nas św. Brat Albert, czyli człowiek, który zasłużył się przede wszystkim dziełami miłosierdzia, niesamowitą miłością dla ubogich i bezdomnych oraz prostotą. Cały czas powtarzał, że trzeba być dobrym jak chleb. To, co łączy tę postać z ks. Blachnickim, to heroizm wiary oraz miłość do drugiego człowieka. Ks. Blachnicki żył słowami, które są dzisiaj w Ewangelii bardzo mocno obecne i które uczynił mottem swojego życia: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. To jest taki prezent, który Bóg nam daje na ten dzień urodzin ks. Blachnickiego – mówił ks. Adam Polak.

Patrząc na życie i posługę ks. Franciszka Blachnickiego, można dostrzec poszukiwanie prawdy pojętej osobowo, w której to Pan Jezus jest drogą, prawdą i życiem.

– […] Całe życie i posługa były skoncentrowane na tym, żeby wszystkich przyprowadzić do Jezusa. Jak ktoś pozna Jezusa, pozna prawdę. Jak ktoś pozna żywego Boga w Jezusie, będzie wiedział wszystko o świecie, sobie, Kościele i Bogu. Właściwie wszystko, co ks. Blachnicki stworzył, służyło temu, żeby przyprowadzić ludzi do Jezusa, który jest prawdą […] – głosił w homilii ks. Adam Polak.

Ks. Franciszek Blachnicki stał się ojcem duchowym Ruchu Światło-Życie oraz związanych z nim wspólnot życia konsekrowanego: żeńskiej – Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła oraz męskiej – Wspólnoty Chrystusa Sługi.

– Szkoda, że byliśmy za młodzi, że nie dorośliśmy do jego kazań, do jego wizji Polski i Kościoła. Szkoda mi też, że obecnie postawa diakonijna Ruchu Światło-Życie na rzecz parafii, wspólnoty wspólnot, jest tak marginalnie traktowana. Ona istnieje, ale nie jest to żywy Kościół, o którym marzył założyciel. Ojciec Surówka, duszpasterz Legnicy powiedział, że Kościołowi w Polsce potrzeba drugiego Blachnickiego. O to się modlimy, tak samo jak o kanonizację i wyniesienie na ołtarze – powiedziała s. Gabriela Janikula, ze Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.

Kolejnym elementem obchodów 100. rocznicy urodzin ks. Franciszka Blachnickiego była wieczorna modlitwa dziękczynna, zorganizowana w Sali Papieskiej na Jasnej Górze.. Jej główną intencją była beatyfikacja Sługi Bożego.

– Wszyscy oczekujemy, że ks. Franciszek będzie ogłoszony błogosławionym i będzie naszym orędownikiem. My już wierzymy, że jest tym orędownikiem. Jako Oaza częstochowska nie możemy się spotykać nigdzie indziej, jak na Jasnej Górze, ponieważ ks. Franciszek Blachnicki sformułował modlitwę do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności. On wszystko zawierzał Maryi, stąd też nasza obecność właśnie w tym miejscu – tłumaczył Bartłomiej Zug, członek diecezjalnego Ruchu Światło-Życie.

Zakończeniem uroczystości związanych z 100. rocznicą urodzin ks. Franciszka Blachnickiego był Apel Jasnogórski, w trakcie którego rozważanie poprowadził bp Andrzej Przybylski:

– “O Niepokalana, Matko moja, Pani moja, Nadziejo moja. Wszechpośredniczko łask”. Tak często zwracał się do Ciebie Maryjo urodzony dokładnie sto lat temu Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Człowiek, któremu Tysiące ludzi w Polsce zawdzięcza doświadczenie osobistej relacji z Bogiem i odkrycie żywego Kościoła. Charyzmatyczny kapłan, który w czasach komunizmu potrafił przyciągać do Jezusa całe pokolenia młodych i tak promieniować kapłaństwem, że wielu z nich odważnie poszło drogą kapłańskiego i zakonnego powołania […]

Ks. Franciszek Blachnicki – aktywny harcerz, uczestnik kampanii wrześniowej oraz działacz konspiracyjny. Przez kilka lat przebywał w różnych niemieckich obozach i więzieniach. Po zakończeniu wojny wstąpił do Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W pracy duszpasterskiej zwracał szczególną uwagę na formowanie grup elitarnych. Wypracował metodę dziecięcych rekolekcji zamkniętych pod nazwą Oaza Dzieci Bożych. To tylko kilka z wielu zasług, jakie zawdzięczamy temu niezwykłemu duchownemu.

BNO

Cała homilia ks. Adama Polaka oraz Apel Jasnogórski bp. Andrzeja Przybylskiego dostępne >>TUTAJ<<

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Król dopalaczy” miał podżegać do zabójstwa Ziobry. Proces zacznie się od nowa
Następny artykułGK PGNiG osiągnęła ponad 7,3 mld zł zysku w 2020 r.