A A+ A++

Zatrzymanie włamywacza/fot. policja.gov.pl

Zbliża się Wielkanoc, czas odpoczynku i rodzinnych wyjazdów. Choć sytuacja epidemiczna nie sprzyja podróżom, w niektórych przypadkach opuszczenie miejsca zamieszkania jest wręcz konieczne. Jeśli je zmieniamy, pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu domu.

W 2020 roku na terenie województwa śląskiego wszczęto ponad 6 tys. postępowań dotyczących kradzieży z włamaniem. Dekadę wcześniej, w sprawie rabunku posesji, policja notowała ok. 20 tys. zgłoszeń. Zmniejszona ilość grabieży to m.in. efekt wzmożonych działań prewencyjnych. – Chcemy informować społeczeństwo o metodach zachowania bezpieczeństwa – mówi mł. asp. Kamil Sowiński z Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie:

– Bardzo często nasz dom staje się tzw. sejfem, gdzie gromadzimy wszystkie oszczędności życia. Takie miejsce staje się „łakomym kąskiem” dla złodziei. Pamiętajmy więc, aby właściwie zabezpieczyć swoje domy. Możemy skorzystać z wielu dostępnych zabezpieczeń technicznych takich jak np. zamki patentowe czy drzwi antywłamaniowe. Dodatkowo warto pomyśleć o skorzystaniu z systemu alarmowego. Jeśli mieszkamy na parterze, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okna balkonowego np. w specjalną klamkę lub zasuwkę. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym ważne, aby pamiętać również o zabezpieczeniu drzwi garażowych.

Pamiętajmy, że złodzieje nie śpią i mogą nas obserwować. W przypadku planowanej podróży warto poinformować o niej bliskich oraz sąsiadów, którzy na nietypowe sytuacje zwrócą uwagę jako pierwsi.

– Co zrobić, kiedy już dojdzie do włamania? Niezwłocznie zawiadomić policję. Włamywacz może być niebezpieczny oraz przebywać jeszcze w budynku. Nie poruszajmy się też po danym obiekcie, aby nie zacierać śladów włamania. Są one bardzo istotne podczas dochodzenia w sprawie. Nie dotykajmy oraz nie przenośmy też żadnych przedmiotów.

W razie potrzeby należy dzwonić pod numer alarmowy 112. Telefony do poszczególnych wydziałów Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie podane są natomiast na stronie czestochowa.policja.gov.pl w zakładce „kontakt”.

ABK

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Abp Depo: Miejmy odwagę powiedzieć Bogu TAK!
Następny artykułMasowy grób na Białołęce. IPN: Szczątków jest więcej, niż się początkowo wydawało