Metropolita częstochowski abp Wacław Depo przewodniczył w Wielki Piątek 2 kwietnia Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. W modlitwie w drugi dzień tegorocznego Triduum Paschalnego, ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, mogła uczestniczyć jedynie określona przepisami liczba wiernych.
Wielki Piątek, dzień kiedy wspominamy dramatyczną mękę i śmierć Jezusa Chrystusa, jest jedynym dniem w roku, kiedy nie odprawia się Mszy św. Jak powiedział abp Wacław Depo, nie oznacza to, że Eucharystia nie jest sprawowana:
– Eucharystię sprawuje sobą Chrystus i to On jest pierwszym szafarzem sakramentu Eucharystii, jako dziękczynienia Bogu za dzieło i dar Jego Syna, czyli Jego samego, który jest jedynym Odkupicielem, a my kapłani tylko uczestniczymy w tym kapłaństwie z Jego woli, i w tym misterium mamy swoje miejsce. Tutaj chciałbym podkreślić, że nie ma takiego czasu, w którym człowiek i świat byłby nieogarnięty miłością Odkupiciela. Moglibyśmy powiedzieć, że dzisiaj Kościół nie sprawuje Eucharystii, to znaczy że właściwie są takie puste godziny. Nie. Właśnie ta tajemnica, która się uobecnia poprzez nabożeństwo Wielkiego Piątku pokazuje, kto jest najważniejszy i kto jest jedynym Odkupicielem.
Metropolita częstochowski podkreślił również, że powinniśmy zawsze pamiętać, że krzyż jest nierozerwalnie związany z Chrystusem.
Jak zaznaczył proboszcz parafii ks. prałat Andrzej Sobota, w dniu, kiedy Krzyż jest w centrum naszych rozważań, sprawowanie Liturgii Męki Pańskiej w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego ma bardzo głębokie znaczenie.
Liturgia Wielkiego Piątku rozpoczęła się procesją w ciszy do ołtarza, przed którym celebrans upadając krzyżem oddał hołd, trwając tak dłuższą chwilę w modlitwie. Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa – odczytanie opisu Męki Pańskiej, po której abp Wacław Depo wygłosił homilię. Po homilii nastąpiła najważniejsza część liturgii wielkopiątkowej – adoracja Krzyża. Zasłonięty fioletowym suknem symbol męki Jezusa był stopniowo odsłaniany wraz z trzykrotnym śpiewem “Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”. Wierni odpowiadali śpiewem “Pójdźmy z pokłonem”. Po odsłonięciu Krzyża uczestnicy nabożeństwa adorowali go w milczeniu. Kolejną częścią liturgii była Komunia św., a następnie procesyjne przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu, gdzie wierni mieli możliwość całonocnej adoracji.
ZD
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS