Administratorem danych osobowych zbieranych za pośrednictwem serwisu internetowego jest Bomega sp. z o.o. KRS:0000841054, NIP: 9112034523; REGON: 386056613. Dane są lub mogą być przetwarzane w celach oraz na podstawach wskazanych szczegółowo w polityce prywatności (np. realizacja umowy, marketing bezpośredni). Polityka prywatności zawiera pełną informację na temat przetwarzania danych przez administratora wraz z prawami przysługującymi osobie, której dane dotyczą. Szybki kontakt z administratorem: adres poczty elektronicznej: [email protected]
Poranną Mszą św. w Kościele Rektorackim zainicjowano uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.
Eucharystii przewodniczył ks. Arkadiusz Makles, duszpasterz i katecheta szkoły. Jak zaznaczył, kończące się wakacje to nadchodzący czas pracy dla wszystkich uczniów.
– Tak jak Jezus mówi w dzisiejszej Ewangelii do całej społeczności sienkiewiczowskiej: proście, a będzie wam dane, szukajcie, a znajdziecie, kołaczcie, a otworzą wam… Niech ten czas pracy, modlitwy oraz wysiłku będzie owocny. O to prosimy w tej Eucharystii dla dyrekcji, grona pedagogicznego, uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, aby czas nauki był dla nich jak najbardziej owocny i obfitujący w piątki, szóstki i bogate doświadczenia, a także w czas rozmiłowania się w Bogu – mówił duchowny.
W homilii głoszonej do przybyłych uczniów i nauczycieli ks. Arkadiusz Makles porównał szkołę do ziemi rodzącej owoce. Na postawione przez siebie pytanie, co należy zrobić, by owoce te otrzymać, odpowiedź znalazł w Słowie Bożym.
– […] Jezus wyraźnie mówi nam w Ewangelii: proście, a otrzymacie. Przez te całe 10 miesięcy trzeba prosić nauczycieli i grono pedagogiczne, aby wam te przecudne bogactwa udostępnili. Zapytacie, jak prosić? Prosić chęcią nauki, pilnością, punktualnością, starannością i dobrą pamięcią, zwłaszcza jeśli chodzi o daty klasówek […] – powiedział w kazaniu ks. ks. Arkadiusz Makles.
Po Mszy św. oficjalna, a następnie artystyczna część rozpoczęcia roku szkolnego miała miejsce na hali sportowej przy liceum. Wśród przybyłych gości była m.in. Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, która powiedziała, że swoją obecność w „Sienkiewiczu” zawdzięcza bardzo zdolnej młodzieży, która chce się angażować i ma w sobie patriotyczne wartości.
– Przez 27 lat każdego pierwszego września witałam swoich uczniów w swojej szkole. To zawsze było duże wydarzenie dla młodych ludzi, którzy rozpoczynali rok szkolny. Dla pierwszoklasistów była to wielka niewiadoma i wielka przygoda, bo nie wiedzieli, jaka ta szkoła będzie. Z kolei dla najstarszych klas był to rok, w którym wiedzieli, że będą stawać przed najważniejszym w ich życiu egzaminem dojrzałości. Szkoła jest wyzwaniem, ale też miejscem, w którym możecie rozwijać swoje pasje oraz w którym nauczyciele jako pierwsi zauważają wasze talenty. W tej szkole tych talentów nie brakuje – zwróciła się do uczniów i nauczycieli marszałek Elżbieta Witek.
Podczas części artystycznej reprezentacyjny zespół artystyczny Wojska Polskiego zagrał utwór pt. „Pożegnanie katyńczyka”. Tekst do piosenki napisała uczennica liceum, Kamila Jedynak, która wygrała ogólnopolski konkurs „Polskie serce pękło. Katyń 1940”.
– Piosenka ukazuje emocje kobiety, która musi pogodzić się z tym, że jej mężczyzna został wysłany na wojnę i już z niej nie wróci. Piosenka ta ukazuje wszystkie emocje, które się z tym wiążą. Jestem dumna i bardzo mile zaskoczona, że jest tutaj zespół, dzięki któremu usłyszę swój tekst z muzyką w tak pięknej aranżacji na żywo. O tym, że piosenka ta powstała, dowiedziałam się podczas gali emitowanej na żywo w telewizji. Pierwotnie był to tekst, do którego muzykę skomponował Robert Niepostyn. Zanim powstała ta treść, przeglądałam różne wspomnienia osób, które musiały pogodzić się z traumą związaną ze zbrodnią katyńską. Wspomnienia te, głównie kobiet, zainspirowały mnie do napisania treści tej piosenki. Powstawała ona około tygodnia – tłumaczyła licealistka.
Rok szkolny w całej Polsce rozpoczyna się nauką stacjonarną. Kadra pedagogiczna i dyrekcja IV LO w Częstochowie mają nadzieję, że tak już zostanie.
– W tym roku mamy 830 uczniów, więc szkoła jest bardzo duża. W przypadku rozpoczęcia roku szkolnego postanowiliśmy podzielić uczniów na grupy. Najpierw rozpoczęły klasy II i III, natomiast później klasy I. Jesteśmy przygotowani na wszystko, zarówno na nauczanie hybrydowe, jak i zdalne, ale mam nadzieję, że nic w tej kwestii się nie zmieni – mówiła pełna nadziei Jadwiga Sipa, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie.
Obawy co do nauki zdalnej mają także sami uczniowie. Ich zdaniem, chociaż do lekcji online da się przyzwyczaić, to wymagają one więcej samodzielnej nauki, a i powrót do tradycyjnej formy zajęć bywa po dłuższej przerwie bardziej stresujący.
Wśród zaproszonych gości byli też m.in. parlamentarzyści regionu częstochowskiego, w tym: poseł Mariusz Trepka, senator Ryszard Majer oraz wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Obecni byli również: Jacek Szczotka, wicekurator oświaty w Katowicach, Alicja Janowska, dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty, Rafał Piotrowski, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy oraz Dorota Kaczmarek, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Etykieta logowania społecznościowego
When you login first time using a Social Login button, we collect your account public profile information shared by Social Login provider, based on your privacy settings. We also get your email address to automatically create an account for you in our website. Once your account is created, you'll be logged-in to this account.
Nie zgadzam sięZgadzam się
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS
Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.ZgodaPolityka prywatności
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS