Postępujące zmiany klimatyczne skutkują coraz gwałtowniejszymi zjawiskami pogodowymi z roku na rok. I chociaż burze od zawsze były nieodłącznym elementem lata, ich siła oraz natężenie rośnie z każdym rokiem. Niestety gwałtowny wiatr czy liczne wyładowania coraz częściej stają się przyczyną wielkich zniszczeń i tragedii.
Wielu z nas być może nadal myśli, że destrukcyjna moc żywiołu ich nie dotyczy. Pogoda pokazuje jednak, że w jej niszczycielskim zasięgu znajduje się cała Polska. Sam piorun ma w sobie ogromnej ilości energii, która wyzwolona w bardzo krótkim czasie, potrafi przecinać w pół nie tylko drzewa, ale i samochody czy dachy domów.
Z tego powodu warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas burzy, ponieważ dzięki nim możemy zminimalizować ryzyko ściągnięcia piorunu na własny dom. Kamil Dzwonnik, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie przypomina, że najlepszym sposobem na ochronę przed żywiołem jakim jest burza, to profilaktyka. Z tego powodu, że większe napięcie potrafi ściągać na dom wyładowania elektryczne, a im więcej sprzętów podczas burzy jest podłączonych do prądu, tym większe napięcie generuje nasz dom. Dodatkowo jest to najlepszy sposób na ochronę urządzeń elektrycznych, które w innym wypadku mogą ulec uszkodzeniu, potocznie “spaleniu”.
Chociaż wyładowania potrafią być przepiękne i wręcz zapierać dech w piersiach, nadal są śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego straż pożarna apeluje, abyśmy nie stali podczas burzy blisko okien, czy wychodzili na zewnątrz. Kategorycznie zakazane jest również chronienie się pod drzewami, czy wiatami, które na otwartej przestrzeni bardzo często stanowią najwyższy punkt w okolicy, to z kolei oznacza, że uderzając w nie, piorun najszybciej dotrze do ziemi.
Wszelakie wypadki lub awarie należy bezzwłocznie zgłaszać do odpowiednich służb, a przede wszystkim nie należy narażać własnego życia, podczas brawurowych prób ratunkowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS