A A+ A++

Elektrownia Jaworzno III/fot. Tauron

Trwają intensywne prace rozruchowe bloku 910 MW w Jaworznie. Ich kulminacyjnym momentem była synchronizacja jednostki z krajową siecią elektroenergetyczną. Dokończenie rozruchu i przekazanie bloku 910 MW do eksploatacji, jest priorytetem wszelkich decyzji i działań podejmowanych przy realizacji bloku.

Nowy blok 910 MW, zgodnie z deklaracją wykonawcy, do eksploatacji zostanie przekazany w połowie listopada, a już od 1 stycznia 2021 r. będzie uczestniczył w Rynku Mocy.

– Porozumienie podpisane z Rafako było kluczowe dla przywrócenia sprawnej realizacji projektu. Wypracowane rozwiązania zostały wdrożone, rozpoczął się ponowny rozruch jednostki – tłumaczy Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa TAURON – Liczymy, że uzgodniony termin przekazania jednostki do eksploatacji, będzie tym ostatecznym – dodaje prezes Kampa.

Zgodnie z zapisami aneksu, zmodernizowane i zoptymalizowane zostały palniki węglowe. Zainstalowane zostało także dodatkowe opomiarowanie i oprzyrządowania dysz palników pyłowych, tak by znacząco zwiększyć kontrolę procesu podawania paliwa, a co za tym idzie bezpieczeństwo pracy kotła. Zasady wykonywania przez Rafako tych prac zostały wpisane do kontraktu. Wypracowane i uzgodnione rozwiązania, pozwoliły na przeprowadzenie prac optymalizacyjnych oraz ponowne rozpoczęcie rozruchu jednostki.

– Obecnie koncentrujemy się na obszarze kotłowym. Doświadczenia pozyskane w trakcie realizacji wcześniejszych prac rozruchowych były cenną lekcją i są nieustannie wykorzystywane w trakcie realizacji bieżących zadań. Wyniki przeprowadzonej niedawno inspekcji kotła potwierdziły, że wprowadzone zmiany i optymalizacja dysz, jak do tej pory, zdały egzamin – mówi Adam Kampa, prezes zarządu Nowe Jaworzno Grupa TAURON – Trwa uruchamianie, regulacja i optymalizacja poszczególnych układów bloku. Gospodarki pomocnicze i towarzyszące, za których budowę odpowiadał TAURON pozostają w gotowości – dodaje Kampa.

Formuła realizacji inwestycji, poza kontraktem głównym, zakładała realizację dwunastu umów na wykonanie instalacji pomocniczych i towarzyszących bloku m.in. nawęglania czy wyprowadzenia mocy. Wszystkie zostały realizowane i przekazane do eksploatacji zgodnie z przyjętymi harmonogramami.

Blok 910 MW ma pełnić rolę stabilnego i bezpiecznego źródła energii, niezależne od warunków pogodowych. Jednostka, począwszy od przyszłego roku, będzie także realizowała kontrakty mocowe.

Źródło: Tauron

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiasto buduje w centrum kolejnych 49 mieszkań. Atrakcyjny czynsz dla najemców komunalnych
Następny artykułDobra wiadomość dla rowerzystów. Przy GCI pojawiła się nowa samoobsługowa stacja napraw rowerów