12 listopada 1948 roku biskup Stefan Wyszyński został mianowany arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim, a tym samym prymasem Polski.
Prymasem Polski mianował go papież Pius XII. Biskup Wyszyński objął przewodnictwo w Kościele polskim po kard. Auguście Hlondzie. W styczniu 1953 r. został włączony do Kolegium Kardynalskiego. W rozmowie z Radiem Fiat kard. Wyszyńskiego wspomina rzecznik archidiecezji częstochowskiej, Mariusz Bakalarz:
– Wspominamy ten moment nie tylko czysto kronikarsko, jako rocznicę wydarzenia. Dla nas jest to wspomnienie momentu kiedy kard. Wyszyński, jako prymas Polski, podjął trudną misję prowadzenia Kościoła w Polsce. Mają ogromne poparcie papieża Piusa XII i jego następców oraz prowadząc działalność na rzez obrony Kościoła w Polsce, stał się prymasem 1000 lecia.
W czasach komunizmu kard. Wyszyński bronił chrześcijańskiej tożsamości narodu. Ważnym elementem jego pracy była troska o to, by ułożyły się chrześcijańskie stosunki między narodem polskim a niemieckim. Milowym krokiem w drodze ku pojednaniu było orędzie biskupów polskich w liście do biskupów niemieckich z 1965 roku. Zawierało ono historyczne zdanie „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Prymas Wyszyński był głównym organizatorem obchodów Millenium Chrztu Polski w 1966 roku. 17 kwietnia w katedrze poznańskiej podkreślił doniosłą rolę Kościoła:
– Kościół ukazuje nam jak bardzo, u podstaw każdego życia, musi leżeć głęboki szacunek dla człowieka. Człowiek jest przede wszystkim osobą, a nie rzeczą. Człowiek jest dzieckiem bożym.
Kardynał Wyszyński zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. W 2019 roku zakończył się, trwający 30 lat, proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystość beatyfikacji zaplanowana na 7 czerwca 2020 została zawieszona z uwagi na pandemię koronawirusa i przesunięta na późniejszy termin.
KP/IAR
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS