A A+ A++

ZUS zakończył udostępnianie Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego (IOSKU). Podobnie jak w ubiegłym roku można ją sprawdzić wyłącznie na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

 

Została zakończona akcja generowania i udostępniania Informacji o Stanie Konta Ubezpieczonego według danych na 31 grudnia 2020 r. (IOSKU za 2020 r.). – Tak, jak w zeszłym roku, nie wysyłaliśmy jej do ubezpieczonych w formie papierowej, lecz udostępniliśmy ją w wersji elektronicznej na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dlatego zachęcamy wszystkich ubezpieczonych do zakładania profilu na naszej platformie elektronicznej. Dzięki temu mamy możliwość stałego sprawdzania stanu swojego konta w ZUS, podobnie jak to robimy ze swoim rachunkiem w banku –  mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

 Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego ZUS udostępnił już po przeprowadzonej w czerwcu rocznej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego oraz środków zapisanych na subkoncie. Aby ją znaleźć na swoim profilu PUE wystarczy wejść w „Panel ubezpieczonego”, który znajduje się w górnym menu, wybrać zakładkę „Informacje o stanie konta”, a następnie „Informacja za 2020 r.”.

 Teraz najważniejsze jest to żeby nasi klienci sprawdzili to zestawienie udostępnione na PUE ZUS, bo znajdują się w nim bardzo istotne informacje o ich przyszłości emerytalnej. Sprawdzając sumaryczny stan konta emerytalnego widzimy ile już środków zgromadziliśmy na swoją przyszłą emeryturę, zarówno na koncie emerytalnym, jak i subkoncie. Co więcej, możemy tę wielkość porównać z wartościami z podsumowania informacji o stanie konta ubezpieczonego z poprzednich kilku lat – podkreśla rzeczniczka.  

 Ponadto ubezpieczeni, którzy w 2020 r. ukończyli co najmniej 35 lat, w IOSKU znajdą również symulację hipotetycznej emerytury obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). W każdym z tych wariantów Zakład stosuje dwie symulacje  wyliczeń. Jedna uwzględnia dalszą pracę, aż do ukończenia wieku emerytalnego, przy wpływie składek w uśrednionej wysokości z dotychczasowych lat pracy, a druga przyjmuje, że kończymy już aktywność zawodową i więcej nie składkujemy. – Pamiętajmy jednak, że te wyliczenia to tylko pewna prognoza, która będzie się zmieniać wraz z podejmowanymi w naszym życiu decyzjami co do dalszej kariery zawodowej – dodaje Kopczyńska.

ZUS wygenerował również „Informację o przekazaniu do ZUS raportu informacyjnego przez płatnika składek”. Złożenie tego raportu pozwala płatnikowi na skrócenie przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Informacja została przygotowana tylko dla osób, za które płatnik składek złożył raport informacyjny w 2020 roku.

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJonathan Rea, 6-krotny mistrz WSBK, wreszcie może jeździć po publicznych drogach
Następny artykułŚwiętowali jubileusz 50-lecia małżeństwa