BLISKO BLIZEJ
ROZMOWY O TYM CO NAJWAŻNIEJSZE –
Katarzyna Kubisiowska
Mistrzyni rozmowy zaprasza do intymnego świata wyjątkowych osobowości.
Nikt – tak jak Katarzyna Kubisiowska – nie skłania swoich rozmówców do zwierzeń.
To jej Katarzyna Nosowska opowiada o uczeniu się wyrażania emocji i najważniejszych kobietach w swoim życiu. Joanna Kulig o presji, jaka pojawiła się w jej życiu po sukcesie, ale też o swojej sile i macierzyństwie. Olga Tokarczuk o moralności – ludzkiej i zwierzęcej. Andrzej Barański o wielkiej miłości do żony. A Mariusz Wilczyński o mijaniu się z rodzicami i swoich najważniejszych inspiracjach.
LIST DO PATOMORFOLOGA – Justyna Tomska
POUFNY PRZEWODNIK PO ŻYCIU I ŚMIERCI
List do patomorfologa to nietypowy tytuł dla książki poetyckiej.
Justyna Tomska w sposób zaskakująco bezpośredni opowiada o dwóch śmierciach. Pierwsza to śmierć ojca – ta dokonana, zostawiająca bohaterkę z listą spraw do załatwienia, druga, czyli śmierć matki, wydarza się stopniowo, coraz bardziej zawłaszcza życiową przestrzeń, nie może się dopełnić.
Z czasem to niedopełnienie staje się tak dotkliwe, że patomorfolog stwierdzający zgon pierwszego z rodziców zaczyna być traktowany jak przyjaciel rodziny, ktoś, do kogo można się zwracać w intymnej formie listu.
Gdy druga śmierć ostatecznie się nie wydarza, bohaterka wierszy pyta: „co potem zrobić z tą energią czekania. Z energią bycia właściwie pewnym”.
RZECZY WAŻNE, A CZASEM BŁAHE – Henryk Woźniakowski, Dominika Kozłowska
O ludziach bliskich, Polsce i Kościele, polityce, podróżach, doświadczeniach wydawcy i innych sprawach Henryk Woźniakowski rozmawia z Dominiką Kozłowską
W dążeniu do wolności jest coś świętego.
W rozmowie z Dominiką Kozłowską Henryk Woźniakowski, prezes jednego z największych polskich wydawnictw, opowiada o zawodzie wydawcy i swoim spojrzeniu na sprawy publiczne. Wspomina bliskich, którzy nauczyli go przywiązania do wolności, zdradza kulisa dzisiejszych konfliktów u szczytu władzy a jednocześnie nie stroni od anegdot i relacjonuje swoje spotkania z Jerzym Giedroyciem, Józefem Czapskim, Michelem Foucault czy Henrym Kissingerem.
- Czego o polskości nauczyła go europejska rodzina?
- Czy żałuje wydania jakiejś książki?
- W jaki sposób stanął na czele kampanii Tadeusza Mazowieckiego?
- Dlaczego Jarosław Kaczyński zwrócił się przeciwko Lechowi Wałęsie?
- W czym rację miał Adam Michnik?
- I jaka będzie przyszłość polskiego rynku wydawniczego?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS