Częstochowa. Blisko 2,6 tys. kontroli palenisk i 400 nieprawidłowości w 2019 r.
29.01.2020r. 19:22
Miasto zaznaczyło też, że mimo licznych komunikatów oraz akcji społecznych i edukacyjnych zdarzają się osoby, które w domowych piecach, kotłach i kominkach spalają niedozwolone paliwa, ale też śmieci i inne odpady.
“Spalane śmieci takich jak m.in. plastiki, stare ubrania, lakierowane drewno jest zabronione i przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a tym samym do powstawania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzi” – napisano w środowej informacji.
Kontrole palenisk pod kątem spalanego paliwa mogą prowadzić strażnicy miejscy. W 2019 r. częstochowscy strażnicy przeprowadzili 2582 kontrole domowych palenisk, stwierdzili 408 nieprawidłowości. Nałożyli 142 mandaty karne i skierowali 6 wniosków o ukaranie do sądu. 260 osób zostało pouczonych. W 2020 r. przeprowadzili już 383 kontrole.
Straże miejskie prowadzą kontrole wykorzystywanych w domowych paleniskach paliw w całym kraju. Niezależnie od ewentualnych regionalnych uchwał antysmogowych obowiązują bowiem krajowe przepisy dotyczące m.in. spalania odpadów. Dodatkowo prawa miejscowe wprowadzają lokalne samorządy.
Od początku września ub. roku w Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach. Przez pierwsze blisko trzy miesiące od wejścia w życie zakazu tamtejsi strażnicy miejscy przeprowadzili 2118 kontroli, stwierdzając 117 wykroczeń, nakładając 28 mandatów, pouczając cztery osoby i kierując w 85 przypadkach sprawy do sądu.
Przed niespełna rokiem przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego (ZAS) przekazali, że np. 15-osobowa straż miejska z Czeladzi w 2018 r. przeprowadziła prawie tyle zakończonych protokołem kontroli palenisk (316), co trzykrotnie liczniejsza straż z Sosnowca (360). W Dąbrowie Górniczej i Będzinie pracuje po ok. 30 strażników; liczba przeprowadzonych tam kontroli z protokołami wyniosła odpowiednio 70 i 281.
Dla porównania ZAS przytoczył dane ze znacznie większych Katowic. Licząca tam 105 funkcjonariuszy straż miejska przeprowadziła w 2018 r. łącznie 4,4 tys. interwencji z tytułu ustawy o odpadach i prawie 1,8 tys. kontroli palenisk zakończonych protokołem. W stolicy regionu nałożono 108 mandatów (w tym 9 z uchwały antysmogowej).
ZAS akcentuje, że za spalanie odpadów w domowym palenisku, zgodnie z prawem grozi grzywna do 5 tys. zł.
Obowiązująca w woj. śląskim uchwała antysmogowa wprowadziła zakaz spalania w kotłach, kominkach i piecach: węgla brunatnego i paliw produkowanych z jego wykorzystaniem, mułów węglowych i mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem; paliw, w których udział węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15 proc. i biomasy stałej, której wilgotność w stanie roboczym przekracza 20 proc.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS