A A+ A++

Liczba wyświetleń: 654

Republika Czeska najprawdopodobniej pozwie Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czeskie Ministerstwa Środowiska i Spraw Zagranicznych złożyła dziś po południu sprawę do Komisji Europejskiej (zgodnie z art. 259 TFUE) w związku z rozbudową należącej do PGE kopalni węgla brunatnego Turów. Władze czeskie są przekonane, że Polska uchybiła zobowiązaniom wynikającym z czterech dyrektyw europejskich oraz bezpośrednio z Traktatu o Unii Europejskiej w związku z przedłużeniem zezwolenia na wydobycie. Republika Czeska zwraca uwagę Komisji Komisji że Polska wielokrotnie odmawiała udzielenia informacji na temat wydanej niedawno 6-letniej koncesji na wydobycie węgla brunatnego z kopalni odkrywkowej Turów oraz nie umożliwiła Republice Czeskiej udziału w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej na wydobycie ze złoża Turów do 2044 r.

Teraz Komisja Europejska powinna wydać opinię na temat sprawy. Po wydaniu opinii Komisji lub w przypadku jej braku, po upłynięciu trzech miesięcy Republika Czeska będzie mogła wnieść sprawę przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sytuacja, w której państwo zmuszone jest do tak poważnego kroku wobec swojego sąsiada, są w Europie niezwykle rzadkie – szczególnie, w sprawach dotyczących środowiska (w przeciągu całego okresu funkcjonowania Unii Europejskiej państwo wniosło sprawę przeciwko państwu do Trybunału Sprawiedliwości zaledwie kilkanaście razy).

„Uzależnienie Polski od węgla to już nie tylko nasz wewnętrzny problem. Aż 78 proc. Polaków chce odejścia od węgla do 2030 roku, jednak rząd wciąż wydaje się tego nie rozumieć. Coraz bardziej izoluje nas to też na arenie międzynarodowej. Mamy do czynienia z sytuacją bez precedensu w stosunkach polsko-czeskich. Węgiel staje się osią niezgody pomiędzy Polską a Czechami i coraz bardziej podkopuje wzajemne relacji między krajami. Wyjściem z tego konfliktu jest jak najszybsze przygotowanie planu transformacji regionu Turowa i wyznaczenie daty odejścia od węgla w Polsce” – powiedziała Joanna Flisowska z Greenpeace

Komunikat czeskiego ministerstwa środowiska i spraw zagranicznych TUTAJ.

Źródło: Greenpeace.org

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZupa antywirusowa według Iwony Zasuwy. Na jesienne infekcje
Następny artykułPomorskie. 5130 osób zakażonych koronawirusem