Czeski resort obrony poinformował o zawarciu umowy, na której mocy tamtejsze wojska lądowe otrzymają kolejną partię czternastu czołgów podstawowych Leopard 2A4 i pojedynczy wóz zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel. Dostawy czołgów rozpoczną się pod koniec roku i potrwają do kwietnia roku następnego. Z kolei Büffel trafi do naszych południowych sąsiadów na początku 2026 roku.
Dzisiejsza umowa stanowi następstwo prowadzonych od lutego rozmów między Pragą a Berlinem. Wozy miałyby zostać przekazane nieodpłatnie w ramach rekompensaty za uzbrojenie przekazane Ukrainie.
– Modernizacja naszych wojsk pancernych trwa. Zastępujemy poradzieckie uzbrojenie nowoczesnymi pojazdami, które są w większym, stopniu opowiadają realiom współczesnego pola walki. To ważny krok naprzód dla naszych czołgistów – powiedziała czeska ministerka obrony Jana Černochová.
Pomoc se vyplácí!
Díky naší přetrvávající pomoci Ukrajině, která se již třetím rokem brání brutální ruské invazi, získáme dalších 14 tanků Leopard 2A4 a jeden vyprošťovací tank BPz3 Buffel. To nám umožní přezbrojit další tankovou rotu na západní techniku a lépe se připravit na… pic.twitter.com/yCRtnTaR9s— Armáda ČR (@ArmadaCR) July 31, 2024
Pierwszą czternastkę przekazano na podstawie zawartej w październiku 2022 roku umowy międzyrządowej. Niemieckie Leopardy stanowią rekompensatę dla Pragi za czołgi T-72M1 przekazane walczącej Ukrainie. Pierwszy czeski Leopard został dostarczony dwa miesiące po zawarciu umowy, natomiast ostatni – w listopadzie ubiegłego roku.
Osiem miesięcy wcześniej Leopardy przeszły testy kwalifikacyjne, potwierdzające zdolność do przyjęcia na uzbrojenie. Wszystkie służą obecnie w 73. Batalionie Czołgów w Přáslavicach. Do połowy tego roku dostarczony ma zostać również Büffel będący częścią pierwszej transzy.
Mimo że Leopardy 2A4 to konstrukcja mająca już najlepsze lata za sobą, stanowią nieocenione wzmocnienie czeskich wojsk pancernych, pozwalające na przeskok generacyjny. Na dziś podstawę czeskich wojsk pancernych stanowi trzydzieści czołgów T-72M4CZ. Rezerwę stanowi pewna liczba niemodernizowanych T-72M1, jednak większość przekazano na wschód w ramach pomocy wojskowej.
Czołgi rodziny T-72 naszego południowego sąsiada trapione są przez problemy ze sprawnością. Pogłębia je fakt, że w związku z trwającą wojną wiele państw „wyczyściło” magazyny z części zamiennych, przez co dostęp do nich jest mocno ograniczony. Dzięki przejęciu kolejnych Leopardów w całości można by wycofać z jednostek liniowych czołgi T-72M4CZ i skierować je do rezerwy sprzętowej.
Czech Leopard 2A4 from 73rd tank battalion during Bahna 2024 presentation day of Czech Land Forces.
Photo: Jiří Šmíd pic.twitter.com/PSrWdyKyIx
— Daniel of Bohemia (@Danny_elMayor) July 1, 2024
Szef departamentu logistyki czeskiego resortu obrony, generał dywizji Robert Bielený, stwierdził, że dodatkowe wozy pozwolą na generacyjną wymianę uzbrojenia i zwiększą możliwości budowanej ciężkiej dywizji. Potwierdzono przy tym zamiar pozyskania z zasobów niemieckiego przemysłu kolejnych czternastu Leopardów 2A4. Jeśli trzecia umowa zostanie podpisana i zrealizowana, Praga będzie dysponowała czterdziestoma dwoma niemieckimi czołgami i trzema wozami zabezpieczenia technicznego.
Przejęcie starszych czołgów nie przeszkodzi w pozyskaniu fabrycznie nowych Leopardów 2A8. „Czwórki” pomogą czeskim pancerniakom zdobyć doświadczenie w obsłudze niemieckich maszyn, a tym samym stworzą warunki do przejścia na nowy typ czołgu odpowiadającego standardom NATO, zanim (o ile dojdzie do podpisania umowy) otrzymają docelowe „ósemki”. Praga ma kupić nawet do siedemdziesięciu siedmiu „ósemek” w ramach wspólnie negocjowanego zakupu z Niemcami.
W ramach pierwszej transzy kupionych zostanie sześćdziesiąt jeden czołgów w kilku wersjach. Pozostałe szesnaście Leopardów 2A8 zostanie kupionych w przyszłości na mocy prawa opcji. Dodatkowo według pojawiających się informacji czeski przemysł uczestniczyłby w produkcji elementów do nowych maszyn. Kupno nowej generacji Leopardów planują także Litwini. Po 2030 roku czeskie wojska lądowe mogłoby mieć w służbie czynnej lub w rezerwie ponad sto czołgów Leopard dwóch typów, co pozwoliłoby w całości (i z nawiązką) zastąpić posowiecki sprzęt.
Bundesheer Fotos, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS