Czesi będą testować magazyny energii do zarządzania systemem elektroenergetycznym
08.12.2020r. 13:25
Projekt Eflex koncentruje się na tworzeniu i pilotażowym testowaniu rozwiązań informatycznych i algorytmów programowych, które będą wykorzystywane do obsługi dostępnych pojemności akumulatorów, umożliwiając tym samym świadczenie usług wsparcia systemu elektroenergetycznego. Członkowie konsorcjum realizującego projekt wspólnie testują systemy akumulatorów do różnych zastosowań i celów, w szczególności do wyrównywania zapotrzebowania szczytowego przy wykorzystaniu zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych (SŠkoda Auto), ładowania pojazdów elektrycznych i stabilizacji napięcia (PREdistribuce, CEZ), testowania różnego rodzaju usług w zakresie częstotliwości i usług nieczęstotliwościowych (E.ON Energie) oraz komercyjnego wykorzystania systemów akumulatorowych (load-shifting dla elektrowni fotowoltaicznych, Solar Global Service).
Uczestnicy projektu podkreślają, że jeśli chodzi o zarządzanie systemami elektroenergetycznymi, coraz większego znaczenia nabierają odbiorcy zdolni do zapewnienia elastyczności, czyli tacy, którzy mogą zmienić zużycia energii elektrycznej w sposób ukierunkowany. Jednocześnie w ich ocenie ważną grupę stanowią duże systemy bateryjne, ponieważ dostępna w ich ramach pojemność może być potencjalnie wykorzystywana przez CEPS do bilansowania systemu.
Od ubiegłego CEPS wspólnie z CEZ testują baterię 3MW działającą w połączeniu z blokiem konwencjonalnej elektrowni w Tušimicach. Na potrzeby projektu Eflex wykorzystywana jest dostępną pojemność tego systemu akumulatorów, jak również pojemność istniejących lub planowanych jednostek magazynowych w lokalizacjach stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych grupy CEZ.
Projekt Eflex będzie realizowany w latach 2020-2023. Zgodnie z założeniami powinien dostarczyć rozwiązanie IT dla CEPS i dostawców pilotażowych oraz metodologię wykorzystania wolnych mocy układów bateryjnych wykorzystywanych do świadczenia usług systemowych, a także określić zasady techniczne i warunki biznesowe takiej współpracy.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS