A A+ A++

Czesi będą testować magazyny energii do zarządzania systemem elektroenergetycznym

08.12.2020r. 13:25


Czeski operator sieci przesyłowych CEPS, we współpracy z partnerami branżowymi oraz przy wsparciu finansowym państwowej agencji technologicznej, realizuje projekt Eflex, który zakłada wykorzystanie magazynów energii oraz nowoczesnych usług systemowych do zarządzania systemem elektroenergetycznym naszych południowych sąsiadów.


Wykorzystanie pojemności dużych systemów baterii do usług systemowych to jeden z elementów projektu badawczego finansowanego w ramach programu THÉTA Agencji Technologicznej Republiki Czeskiej. Głównym beneficjentem projektu jest czeski OSP, a biorą w nim również firmy: Leef Technologies, CEZ, E.ON Energie, PREdistribuce, Solar Global Service oraz Skoda Auto

Projekt Eflex koncentruje się na tworzeniu i pilotażowym testowaniu rozwiązań informatycznych i algorytmów programowych, które będą wykorzystywane do obsługi dostępnych pojemności akumulatorów, umożliwiając tym samym świadczenie usług wsparcia systemu elektroenergetycznego. Członkowie konsorcjum realizującego projekt wspólnie testują systemy akumulatorów do różnych zastosowań i celów, w szczególności do wyrównywania zapotrzebowania szczytowego przy wykorzystaniu zużytych akumulatorów pojazdów elektrycznych (SŠkoda Auto), ładowania pojazdów elektrycznych i stabilizacji napięcia (PREdistribuce, CEZ), testowania różnego rodzaju usług w zakresie częstotliwości i usług nieczęstotliwościowych (E.ON Energie) oraz komercyjnego wykorzystania systemów akumulatorowych (load-shifting dla elektrowni fotowoltaicznych, Solar Global Service).

Uczestnicy projektu podkreślają, że jeśli chodzi o zarządzanie systemami elektroenergetycznymi, coraz większego znaczenia nabierają odbiorcy zdolni do zapewnienia elastyczności, czyli tacy, którzy mogą zmienić zużycia energii elektrycznej w sposób ukierunkowany. Jednocześnie w ich ocenie ważną grupę stanowią duże systemy bateryjne, ponieważ dostępna w ich ramach pojemność może być potencjalnie wykorzystywana przez CEPS do bilansowania systemu.

CEPS wraz z partnerami testuje już w ramach projektu BAART duży system akumulatorów do świadczenia usług bilansowania, a teraz również możliwość agregacji elastyczności małych odbiorców poprzez projekt Eflex. – Eflex poszerzy nasze know-how i zademonstruje, jak wykorzystywać różne typy systemów akumulatorowych do sterowania i stabilizacji systemu elektroenergetycznego” – komentuje Svatopluk Vnouček, wiceprezes zarządu CEPS odpowiedzialny za strategię, innowację i rozwój systemu przesyłowego.

Od ubiegłego CEPS wspólnie z CEZ testują baterię 3MW działającą w połączeniu z blokiem konwencjonalnej elektrowni w Tušimicach. Na potrzeby projektu Eflex wykorzystywana jest dostępną pojemność tego systemu akumulatorów, jak również pojemność istniejących lub planowanych jednostek magazynowych w lokalizacjach stacji szybkiego ładowania samochodów elektrycznych grupy CEZ.

Projekt Eflex będzie realizowany w latach 2020-2023. Zgodnie z założeniami powinien dostarczyć rozwiązanie IT dla CEPS i dostawców pilotażowych oraz metodologię wykorzystania wolnych mocy układów bateryjnych wykorzystywanych do świadczenia usług systemowych, a także określić zasady techniczne i warunki biznesowe takiej współpracy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska gotowa do narodowego szczepienia. Będą benefity dla zaszczepionych
Następny artykułUrząd miasta otworzył przetarg na elektryczne autobusy. Będą kursować w obszarze Śródmieścia