A A+ A++

Jak pisze portal “Phys.org”, w sprawozdaniu dotyczącym katastrof globalnych od lat 60. ubiegłego wieku Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca wskazał, że świat ucierpiał w wyniku ponad 100 katastrof od czasu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii w marcu bieżącego roku. Wiele z tych katastrof było związane ze zmianami klimatu. Łącznie dotknęły one ponad 50 mln ludzi.

Według raportu, pomimo ogromnego wpływu, jaki pandemia miała i cały czas ma na życie ludzi na świecie, zmiany klimatu będą pod tym względem jeszcze rozleglejsze w perspektywie średnio i długoterminowej.

O ile wydaje się coraz bardziej prawdopodobne, że wkrótce pojawi się jedna lub kilka szczepionek przeciwko COVID-19, to jak podkreślił sekretarz generalny Czerwonego Krzyża Jagan Chapagain, “niestety nie ma szczepionki na zmiany klimatu”.

Chapagain ostrzegł też, że “problem globalnego ocieplenia będzie wymagał znacznie trwalszych działań i inwestycji, aby naprawdę ochronić ludzkie życie na Ziemi”. Według IFRC częstotliwość i intensywność ekstremalnych zjawisk pogodowych i klimatycznych znacznie wzrosła w ostatnich dziesięcioleciach.

Apel 11 tys. naukowców. “Mamy moralny obowiązek”

Z raportu wynika, że w samym 2019 r. świat ucierpiał w wyniku 308 katastrof naturalnych, a 77 proc. z nich, które były związane z klimatem lub pogodą, zabiło ok. 24,5 tys. osób. Liczba tego rodzaju klęsk żywiołowych stale rośnie od lat 60., a od lat 90. wzrosła o prawie 35 proc.

Według raportu, katastrofy pogodowe i klimatyczne zabiły w ciągu ostatniej dekady ponad 410 tys. osób, w większości w krajach biedniejszych, a najbardziej śmiercionośne okazały się fale upałów i trąby powietrzne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPOZNAJ SWOJE MIASTO – O ŻARSKICH TAKSÓWKARZACH
Następny artykułRatuj życie – Podaruj osocze