Zaczerwienie skóry po opalaniu to bardzo częsta reakcja na nadmierną ekspozycję na słońce. Oprócz czerwonej skóry mogą pojawić się także dodatkowe objawy. Najlepiej im zapobiegać, lecz co zrobić, gdy już doszło do przegrzania skóry? Poznaj domowe sposoby na oparzenia słoneczne!
Objawy oparzeń słonecznych – co powinno zaniepokoić?
Oparzenia słoneczne mogą mieć różne spektrum objawów. Najczęstsze symptomy oparzeń słonecznych to:
- zaczerwienie skóry,
- wzmożone ucieplenie skóry w miejscach zaczerwienienia,
- ból w okolicy oparzenia,
- pęcherze (w tym z sączącym się płynem) – świadczące o oparzeniu słonecznym 2 stopnia.
Przy oparzeniach 3 stopnia mogą dołączyć też objawy ogólne, takie jak osłabienie i gorączka, które mogą świadczyć o współwystąpieniu udaru cieplnego.
Po kilku dniach skóra zaczyna się złuszczać.
Warto wiedzieć, że wystąpienie pęcherzy po opalaniu należy skonsultować ze specjalistą.
Z kolei pojawienie się gorączki, a także nudności czy wymiotów po przebywaniu na słońcu jest wskazaniem do zgłoszenia się na SOR.
4 sposoby na oparzenia słoneczne
Istnieje wiele sposobów na oparzenia słoneczne, w tym domowych, znanych w medycynie ludowej od lat. Do nich dołączają też inne, nowoczesne metody radzenia sobie z zaczerwieniem skóry po ekspozycji na słońce.
Do najczęściej stosowanych domowych sposobów na oparzenia słoneczne należą:
- okłady z kefiru na przegrzane miejsca (jeżeli nie pojawiły się pęcherze),
- okład z białka jajka,
- przyłożenie do zaczerwienionej skóry twarzy plasterków ogórka,
- okład z papki przyrządzonej z namoczonych płatków owianych.
Poza domowymi sposobami na oparzenia stosuje się także:
- Krem po opalaniu – ze składnikami łagodzącymi;
- Kompres żelowy – jednak zimnego kompresu nie przykłada się bezpośrednio po zejściu ze słońca, a dopiero wtedy, gdy skóra nie jest już gorąca, najlepiej następnego dnia dla zmniejszenia bólu (kompresu nie należy przykładać bezpośrednio na skórę, lecz zawsze umieszczać go w dołączonej do zestawu kieszonce lub owinąć ściereczką i dopiero w takiej formie przyłożyć kompres);
- Pianka do stosowania na skórę po opalaniu;
- Opatrunek hydrokoloidowy do zabezpieczenia pęcherzy.
Domowe sposoby na oparzenia słonecznie nie zawsze mogą być zastosowane, w tym na przykład wtedy, gdy wystąpiły sączące się pęcherze. Przykładanie do nich kefiru, białka jaja lub znanego sposobu w postaci papki z namoczonych płatków owsianych mogłoby pogorszyć sytuację. Dlatego leczenie oparzeń najlepiej skonsultować ze specjalistą, który dobierze najlepsze metody łagodzące nieprzyjemne objawy.
Oparzenia słoneczne – profilaktyka
Oparzeniom słonecznym najlepiej zapobiegać. Jest to istotne ze względu na to, że mogą one zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów skóry. Dlatego warto ponad chęć opalenia się przedłożyć zdrowie.
Jak zapobiegać wystąpieniu oparzeń słonecznych?
Profilaktyka oparzeń obejmuje:
- Stosowanie kremów z filtrem UVKrem należy nałożyć 15 – 30 minut przed wyjściem z domu i ponawiać jego aplikację co 2 godziny. Zawsze należy nałożyć też dodatkową warstwę kremu po wyjściu z wody (spod prysznica lub z basenu, a na dłonie – po każdym myciu rąk). Częściej należy nakładać krem przy intensywnym poceniu się (w tym na skórę twarzy, która jest delikatna i często ulega oparzeniom słonecznym).Wysokość filtra UV, jaka będzie potrzebna do ochrony skóry najlepiej skonsultować ze specjalistą. Wyższą ochronę stosuje się u dzieci oraz u osób z jasną karnacją i ze zwiększoną podatnością na oparzenia słoneczne.Warto pamiętać, że promienie UV docierają do nas także w pochmurne dni. Dlatego, na przykład będąc w górach i spacerując na otwartej przestrzeni, również należy zabezpieczyć twarz kremem z filtrem UV.
- Zakładanie przewiewnej odzieży, osłaniającej ramiona (gdyż są to miejsca szczególnie podatne na oparzenia słoneczne).
- Rozważenie stosowania odzieży z włókien utrudniających przenikanie promieniowania UV.
- Picie dużej ilości wody przebywając na świeżym powietrzu.
- Osłanianie twarzy i nosa (który jest kolejnym miejscem najczęściej występujących oparzeń słonecznych) czapką z daszkiem.
W naszym artykule chcieliśmy pokazać, że chociaż od lat znane są sposoby na oparzenia słoneczne, dużo łatwiejsze w zastosowaniu i korzystniejsze dla zdrowia są metody zapobiegania oparzeniom. Dlatego należy ograniczyć ekspozycję skóry na słońce, zwłaszcza w godzinach od 10:00 do 16:00 i w bardzo gorące dni. Gdy pojawi się zaczerwienienie, zaraz trzeba przejść w zacienione miejsce i schłodzić skórę wodą (lecz woda nie może być bardzo zimna).
Dobrze jest też pamiętać o zasadzie, że piękna skóra to zdrowa skóra – i tym najlepiej się kierować w słoneczne dni.
—
Artykuł promocyjny
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS