Data dodania: 2021-06-30 (19:29)
Komentarz giełdowy XTB
Podczas środowej sesji ponownie mogliśmy obserwować gorsze nastroje na rynku akcji w Europie. Za pogorszenie sentymentu można by ponownie winić nowy wariant koronawirusa i obawy z nim związane, niemniej w ostatnich dniach widać wyraźną konsolidację na głównych indeksach, dlatego na siłę nie szukałbym przyczyny dzisiejszych spadków. Rynki w pewnych okresach czasu poruszają się w trendzie bocznym i właśnie z tego typu sytuacją mamy do czynienia obecnie.
Ponadto jesteśmy w okresie bilansowania portfeli na koniec miesiąca i kwartału, co sprzyja tego typu ruchom. Katalizatorem dla dalszego kierunku na rynku akcji w krótkim terminie mogą się jednak okazać piątkowe dane z rynku pracy w USA. Jeśli chodzi z kolei o dzisiejsze zamknięcie w Europie, zdecydowana większość indeksów zamknęła się pod kreską. Niemiecki DAX stracił nieco ponad 1%, z kolei francuski CAC40 przecenił się 0,91%, londyński FTSE100 zamknął się niecałe 0,6% niżej.
Jeśli chodzi z kolei o Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, dziś przecenę można tłumaczyć publikacją wstępnych danych o inflacji z Polski za czerwiec. Tym samym nasz indeks blue chipów przecenił się aż 1,76%, co stawia go na szarym końcu głównych europejskich indeksów giełdowych. Najgorzej w środę poradził sobie sektor bankowy. Inflacja konsumencka w czerwcu niespodziewanie obniżyła się do 4,4 proc. w ujęciu rocznym z 4,7 proc. w maju, podczas gdy oczekiwania kształtowały się na poziomie 4,6 proc.Pomimo, że jest to cały czas wysoka inflacja (znacznie przewyższająca cel), tak presja na szybsze zaostrzanie polityki monetarnej przez NBP zmniejszy się po dzisiejszych odczytach. Reakcja na rynku nie powinna więc dziwić, im wyższe stopy tym większą marżę i wynik netto mogą osiągać banki.
Patrząc z kolei na rynek amerykański, nastroje są nieco lepsze. Co prawda Nasdaq zniżkuje 0,1%, jednak S&P500 znajduje się aktualnie w rejonach poziomu odniesienia, a Dow Jones zyskuje 0,4%. Należy przypomnieć iż większa zmienność na rynku akcji w USA z pewnością pojawi się w piątek, kiedy inwestorzy poznają dane z rynku pracy. Dzisiejszy raport ADP, który może być prognostykiem przed danymi rządowymi, okazał się lepszy od oczekiwań. Wynik na poziomie niemal 700 tys jest dobry dla amerykańskiej gospodarki, niemniej członkowie Fedu chcieliby z pewnością zobaczyć wzrosty na poziomie 1 mln zatrudnienia. Jeśli piątkowy raport wypadnie podobnie, Fed powinien być względnie zadowolony.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS