Musimy kultywować pamięć o tamtych wydarzeniach – mówi Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76. – Bądźmy dumni z faktu, że to miasto powiedziało kiedyś władzy komunistycznej „dość”. 45. rocznicę robotniczego protestu radomianie uczczą dzisiaj (piątek, 25 czerwca) mszą w intencji uczestników demonstracji. W sobotę będzie się można spotkać z bohaterami Czerwca, a w niedzielę przyjść na rodzinny festyn „Przystanek PRL”.
W piątek, 25 czerwca mija 45 lat od dnia, kiedy pracownicy radomskich zakładów wyszli na ulice, by zaprotestować przeciwko drastycznej podwyżce cen żywności. – Pamiętam, jak dwa, trzy lata temu snuliśmy plany, że kolejną okrągłą rocznicę Czerwca będziemy świętować równie hucznie i okazale, jak 40. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam te plany, choć nie do końca. Uznaliśmy, że nie możemy się poddawać – zauważył prezydent Radosław Witkowski. – Pokażemy więc, że Radom jest bardzo ważnym miejscem na europejskiej mapie demokracji, na europejskiej drodze do wolności. Obchody będą nieco okrojone, uboższe, ale na pewno bogatsze niż rok temu.
W piątkowy, sobotni i niedzielny wieczór przy fontannach będzie można obejrzeć film „Jesteśmy historią”. W sobotę, 26 czerwca planowane są wycieczki śladami Radomskiego Czerwca. – To bardzo ciekawa formuła, pozwalająca dotknąć historii, poczuć ją – zaznacza wiceprezydent Mateusz Tyczyński. – Często przechodzimy koło miejsc, które już dzisiaj nie kojarzą się z 1976 rokiem, a dla uczestników protestu są wciąż znaczące i ważne. Spacer poprowadzi certyfikowany przewodnik, ale też uczestnik tamtych wydarzeń.
Wieczorem, także przy fontannach, będzie się można spotkać z bohaterami Czerwca ’76 i porozmawiać z nimi o tamtych dniach. Zaplanowano też koncert warszawskiego zespołu wokalno-aktorskiego Sonanto „Pieśni Solidarności”.
W niedzielę odbędzie się, tradycyjnie, półmaraton Radomskiego Czerwca ’76. – Zaplanowaliśmy także typowo rodzinną, piknikową imprezę pod hasłem „Przystanek PRL”. To będzie taki wehikuł czasu z wieloma atrakcjami. Ul. Żeromskiego i pl. Corazziego staną się na parę godzin miejscem z lat 70. Będzie kiermasz, animacje dla dzieci i dorosłych, wystawa i moda sprzed lat – wylicza wiceprezydent Tyczyński. – Pojawią się też bohaterowie Czerwca. Zachęcam, żeby na tę żywą lekcję historii przyjść całymi rodzinami.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
https://www.cozadzien.pl/zdjecia/konferencja-na-temat-45-rocznicy-radomskiego-protestu-robotniczego-czerwiec-76-zdjecia/73848
Współorganizatorem obchodów, razem z władzami miasta, jest także stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76. – Bardzo się cieszę, że my, ludzie Czerwca dożyliśmy tej 45. rocznicy – mówi Stanisław Kowalski. – To zawsze bardzo ważny dla nas dzień i ważne, że włodarze miasta nie zapominają o tamtych wydarzeniach. Nie możemy zapominać o Radomiu, bo to miasto powiedziało komunistycznym władzom „dość”. Musimy kultywować tę pamięć.
Krzysztof Kośla, wiceprzewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska przypomina, że to właśnie „S” cały czas dążyła do tego, by pamięć o ludziach Czerwca ’76 trwała. – Dziś mamy 45. rocznicę i pamięć o tych ludziach jest wciąż żywa, nie tylko w Radomiu, w Polsce, ale i na świecie – zaznacza wiceprzewodniczący. – To bardzo ważna rocznica w dziejach naszego miasta. Rocznica, która przypomina o proteście, którego mało kto się wtedy, w 1976 roku spodziewał. Doskonale wiemy, jakie to były czasy, kto wtedy rządził… Nikt się nie spodziewał, że robotnicy Radomia wyjdą spontanicznie na ulice.
Jak zawsze, w rocznicę czerwcowych wydarzeń odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji uczestników tamtych wydarzeń. – W tym roku, z powodu pandemii, nie będzie tradycyjnej mszy polowej. W katedrze odprawi ją bp Marek Solarczyk – precyzuje Krzysztof Kośla.
Mszę zaplanowano na godz. 18 i będzie transmitowana przez TV Dami. Wcześniej, o godz. 16, uczestnicy uroczystości złożą kwiaty przed siedzibą Lasów Państwowych, a potem przed pomnikiem na skrzyżowaniu ul. Żeromskiego i 25 Czerwca.
W organizację obchodów 45. rocznicy robotniczego protestu włączył się także Instytut Pamięci Narodowej. O godz. 13 w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (ul. 25 Czerwca 68) odbędzie się panel dyskusyjny „Radomski Czerwiec ’76 z perspektywy 45 lat”. W dyskusji uczestniczyć będą: Zofia Romaszewska, doradca prezydenta RP, Biuro Interwencyjne KOR, Stanisław Kowalski, prezes stowarzyszenia Radomski Czerwiec ’76, ks. dr Szczepan Kowalik, historyk, dr Paweł Sasanka, Biuro Badań Historycznych IPN i dr Arkadiusz Kutkowski, delegatura IPN Radom. Spotkanie poprowadzi Marcin Krzysztofik, dyrektor IPN Lublin.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
nika Fot. Piotr Nowakowski
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS