Czereśnie – co należy o nich wiedzieć?
Do uprawy dostępne są zarówno czereśnie słodkie, jak i kwaśne, przy czym każdy rodzaj cechują nieco inne wymagania. Wszystkie mogą być uprawiane w pojemnikach, jako drzewa wolnostojące lub prowadzone przy ścianie. Wymagają starannej pielęgnacji, ale pyszne, świeżo zerwane owoce sprawiają, że ich uprawa warta jest wysiłku.
Przede wszystkim czereśnie należy uprawiać w wilgotnej, ale dobrze zdrenowanej glebie, w słonecznym, osłoniętym miejscu. Co roku powinno się je ściółkować dobrze rozłożonym kompostem lub obornikiem i w razie potrzeby przycinać latem. Drzewa czereśniowe najlepiej rosną w ciepłym, osłoniętym od mrozu miejscu, w lekko kwaśnej glebie. Można je uprawiać jako drzewa wolnostojące na większych przestrzeniach, a odmiany karłowe jako drzewa rosnące przy ścianie lub w pojemnikach, jednak trzeba pamiętać, że wymagają one dużo słońca. Niektóre słodkie odmiany powinny być sadzone z partnerem w celu zapylenia, dlatego przy wyborze drzewa należy dokładnie sprawdzić wymagania.
Czereśnie uprawiane w doniczkach można sadzić przez cały rok, ale zazwyczaj większy wybór odmian i mniejsze koszty można uzyskać, kupując drzewa z gołym korzeniem jesienią lub zimą. Takie czereśnie sadzi się od jesieni do wiosny, gdy drzewa są w stanie spoczynku.
Czereśnie – odmiany i pielęgnacja
Czereśnie wyróżniają się przede wszystkim sporą ilością różnych odmian. Do najbardziej popularnych należą: Burlat, Summit, Regina czy Kordia. Dużym zainteresowaniem cieszy się również czereśnia Tamara, która powstała poprzez skrzyżowanie odmiany Van oraz Krupnopłodnaja. Z uwagi na różne odmiany czereśni – osoby, które chcą zająć się uprawą tych drzew owocowych, stoją przed naprawdę dużym wyborem.
Pielęgnacja na początku sezonu wegetacyjnego jest ważna dla wiśni i czereśni, ponieważ wcześnie kwitną. Co więcej, na wczesnym etapie wzrostu drzewa powinny być dobrze nawodnione. Jeśli zapowiadane są przymrozki, należy koniecznie zabezpieczyć wczesne kwiaty włókniną ogrodniczą. W lecie z kolei warto pamiętać o tym, aby otoczyć drzewa siatką – stanowi to ochronę przed ptakami.
Tradycyjnie czereśnie uprawia się jako otwarte drzewa w formie krzewów lub przy ścianie czy ogrodzeniu. Przycinanie powinno być przeprowadzane w celu zrównoważenia starego i nowego wzrostu, usunięcia martwych, chorych i zamierających gałęzi oraz nadania drzewu odpowiedniego kształtu.
Złotą zasadą w przypadku wszystkich rodzajów czereśni jest to, że nigdy nie należy przycinać drzew zimą, ponieważ naraża je to na ryzyko wystąpienia choroby srebrnych liści lub raka. Zasadniczo młode drzewa przycina się wiosną, gdy pojawiają się nowe przyrosty.
Czereśnie – na co trzeba uważać?
Czereśnie mogą być podatne na mączlika wiśniowego i muszkę owocową – larwy atakują czereśnie i powodują gnicie. W późniejszym okresie, gdy owoce są już uformowane, problemem mogą stać się natomiast ptaki, które wyjadają owoce. Niezbędne może być wtedy zainwestowanie w siatki.
Choroby czereśni, na które należy uważać, to: rak, więdnięcie kwiatów, brunatna zgnilizna i choroba srebrzystych liści. Co więcej, czereśnie odmiany Tamara cechują się skłonnością do pękania i gnicia. Przydatne może okazać się stosowanie oprysków dobrej jakości preparatami. Najczęściej jednak stosuje się je w sadach towarowych, a zdecydowanie rzadziej w ogródku.
Korzyści zdrowotne czereśni
Czereśnie wpływają pozytywnie na zdrowie z racji na sporą ilość wartości odżywczych, jakie posiadają. Zawarte są w nich bowiem witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze. Owoce te nie tylko korzystnie oddziałują na stawy czy tarczycę, ale także znacząco poprawiają kondycję skóry. Co ważne, pozytywnie wpływają także na serce – spowodowane jest to dużą zawartością potasu.
Z ich właściwości zdrowotnych skorzystają także osoby, które mają problem z poprawną pracą układu pokarmowego. To tylko niektóre z korzyści, jakie niosą za sobą czereśnie. Cena takich roślin zachęca do spróbowania swoich sił w uprawie. W zależności od tego, jaka jest to czereśnia, ceny wahać się będą w okolicach kilkunastu złotych za sadzonkę.
Dobrej jakości sadzonki czereśni
Chcąc zająć się uprawą czereśni, warto pamiętać o tym, aby dokonać zakupu sadzonek z dobrego źródła. Można mieć wtedy pewność, że roślina zostanie odpowiednio zabezpieczona na czas transportu, a sama sadzonka będzie wysokiej jakości. W sklepie Podkarpackie Sady znaleźć można wiele różnych odmian w konkurencyjnych cenach. Oferowane sadzonki przychodzą do klienta w doskonałej kondycji – takiej w jakiej powinna być też w końcu dorosła czereśnia. Cena zależna jest od wybranej odmiany. Jedno jest pewne – każdy, kto posiada ogród, powinien znaleźć w nim nieco miejsca na, chociażby jedno drzewko.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS