A A+ A++

oprac. red.

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad mogą, na podstawie dotychczasowych przepisów, złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o odroczenie terminu płatności.


W parlamencie trwają prace nad kolejną odsłoną Tarczy antykryzysowej. Zakłada ona m.in. wypłatę świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek za listopad.

Płatnicy, którzy czekają na wejście w życie przepisów i nie wiedzą, czy mają opłacać składki za listopad czy nie, mogą złożyć do ZUS wniosek o odroczenie terminu płatności np. o miesiąc. Chodzi tu o przedsiębiorców, dla których termin na opłacenie należności upływa 10 lub 15 grudnia. Są to m.in. osoby fizyczne, które opłacają składkę wyłącznie za siebie. Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, to zgodnie z wcześniejszą edycją Tarczy Antykryzysowej, nie poniesie żadnych dodatkowych kosztów związanych z ulgą.

Propozycja ZUS dotycząca wniosków o odroczenie wynika z tego, że tarcza branżowa wciąż nie weszła w życie, a zbliżają się terminy zapłaty składek za listopad. Dzięki złożeniu wniosku  płatnicy z branż, które zostały uwzględnione w projekcie tarczy, zarówno na etapie prac sejmowych, jak też zaproponowanych w poprawkach Senatu, nie będą musieli płacić należności do ZUS za ten okres, tylko zaczekają na wejście w życie przepisów w ostatecznym kształcie – mówi Krzysztof Cieszyński Regionalny Rzecznik Prasowy woj. pomorskiego.

Wniosek o nazwie RDU można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE).

Płatnik może również zdecydować się na opłacenie składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc. Wówczas, zgodnie
z projektowanymi przepisami, opłacone składki zostaną zwrócone. Jeżeli natomiast okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za listopad i opłaci je po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek (RDO). Będzie mógł także wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty – dodaje Cieszyński.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZaczęły już biec terminy na odzyskanie VAT od złych długów
Następny artykułMożna aneksować kontrakty zawarte już po wybuchu pandemii