Swoją decyzję po zakończonym posiedzeniu Europejski Bank Centralny ogłosi dzisiaj o godz. 14:15, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa Christine Lagarde. Dzisiaj poza tradycyjnym komunikatem o wysokości stóp procentowych i uzasadnieniu danej decyzji, poznamy też nowe projekcje makroekonomiczne dotyczące inflacji CPI, PKB, czy sytuacji na rynku pracy. Po “przecieku” jaki pojawił się we wtorek wieczorem, jakoby ECB zakładał, że w przyszłym roku inflacja CPI nie zejdzie w okolice 3,00 proc. i poniżej, …
Dzisiaj rano bilans dla dolara na szerokim rynku wypada mieszanie, podobnie jak wczorajsze zachowanie indeksów na Wall Street – indeksy nieco wzrosły, ale rynek nadal “dyskutuje” o wczorajszych danych o inflacji CPI za sierpień. Niby wyższa, głównie przez paliwa, ale nie wpłynęła na oczekiwania, co do ruchów FED na jesieni. To przesuwa akcenty na posiedzenie FED za niecały tydzień (20 września), kiedy to poznamy szczegółowe projekcje makroekonomiczne, w tym te dotyczące inflacji (czy decydenci uznają, że jej odbicie jest krótkotrwałe?), oraz kształtowania się stóp procentowych (wykres dot-plot).
Z danych makro, jakie pojawiły się w ostatnich godzinach trzeba wspomnieć o sytuacji na australijskim rynku pracy w sierpniu – bezrobocie pozostało na poziomie 3,7 proc., ale liczba nowych etatów wzrosła aż o 64,9 tys. (niestety głównie za sprawą wzrostu ofert na niepełny etat). Niemniej AUD jest dzisiaj w gronie najsilniejszych walut, choć zwyżka jest raczej symboliczna. Rano opublikowane zostały też dane o inflacji CPI w Szwecji – dane w lipcu wypadły poniżej prognoz, a bazowa CPIF spadła nawet o 0,3 proc. m/m. To redukuje szanse na ruchy ze strony Riksbanku. Korona szwedzka jednak nie straciła znacząco, a pozostała stabilna.
EURUSD – decyzja ECB przyniesie większą zmienność
Mimo, że oczekiwania, co do ewentualnej podwyżki stóp przez ECB o 25 punktów baz. na kończącym się dzisiaj posiedzeniu poszły ostatnio w górę, to nie widać tego zbytnio po kursie EURUSD. Być może jest to wynik świadomości inwestorów, że tak, czy inaczej byłaby to “gołębia” podwyżka stóp kończąca cały cykl. Jeżeli EBC nie zdecydowałby się dzisiaj na ruch, to jest mało prawdopodobne aby w długim terminie interpretować to jako pauzę, czyli dopuszczać sytuację w której podwyżka stóp mogłaby mieć miejsce jesienią. Każde kolejne dane makro będą pogłębiać wskazania słabości europejskiej gospodarki i stawiać coraz więcej pytań o jej perspektywy w 2024 r.
Dzisiaj EURUSD zachowuje się dość spokojnie, dopiero informacje z godz. 14:15 dadzą pretekst do wzrostu zmienności. Wsparcie to okolice 1,07, a opory to okolice 1,0770, potem mamy mocny poziom wokół 1,0830. Prognozy makro, które poznamy razem z decyzją o godz. 14:15 najpewniej dadzą impulsy do “dyskusji” na rynku jeszcze przed rozpoczęciem konferencji prezeski Christine Lagarde o godz. 14:45. Jej wystąpienie będzie również uważnie śledzone, każde stwierdzenie typu, że inflacja pozostaje wysoka, a polityka monetarna jeszcze nie jest mocno restrykcyjna, może być odebrane na korzyść euro.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS