A A+ A++

Wtorek przynosi jeszcze kontynuację zwyżki dolara z poniedziałku, ale dynamika ruchu wyraźnie hamuje. Oznacza to, że inwestorzy czekają na nowe impulsy w postaci m.in. danych makro. Te z USA, które poznamy dzisiaj to dane JOLTS z rynku pracy za październik i odczyt usługowego indeksu ISM za listopad – to o godz. 16:00. Za nami już dane PMI dla usług ze strefy euro za listopad, które wypadły lepiej od wstępnych szacunków – zwłaszcza dla Niemiec (49,6 pkt.).

Reakcja na euro nie jest jednak znacząca, gdyż rynek bardziej obawia się wcześniejszego rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych przez EBC, po tym jak mocno wzrosły oczekiwania wobec FED. Dzisiaj rano mieliśmy decyzję banku centralnego Australii – RBA zgodnie z oczekiwaniami nie podniósł już stóp procentowych (4,35 proc.), a towarzyszący tej decyzji komunikat, nie przyniósł “jastrzębich” niespodzianek. W efekcie AUD jest dzisiaj najsłabszą walutą w zestawieniach. Nadal nieźle radzi sobie jen, chociaż jego zwyżka wyhamowała, a dane z Japonii wypadły gorzej od szacunków – usługowy PMI (50,8 pkt.) i inflacja bazowa w rejonie Tokio (2,3 proc. r/r). Jen zacznie słabnąć, jeżeli spadnie wiara w to, że BOJ mógłby w przyszłym roku dokonać podwyżki stóp procentowych.

EURUSD – lepsze PMI nie dały większego wsparcia euro

Opublikowane rano dane PMI w usługach dla strefy euro wypadły lepiej od prognoz, co może dać impuls do wzrostów euro. Ale tak się nie dzieje, co można tłumaczyć obawami, co do skali obniżek stóp przez ECB, które zostały podbite przez niskie odczyty inflacji w zeszłym tygodniu. Dzisiaj agencje cytują “jastrzębią” do tej pory Isabelle Schnabel z ECB, której zdaniem dane o inflacji każą odpuścić sobie dyskusję o dalszych podwyżkach stóp. W ostatnich dniach nastąpiło mocne przesunięcie w dół krzywej rynkowych oczekiwań. W przyszłym roku stopy procentowe w strefie euro mogą spaść nawet o 150 punktów baz. do 2,50 proc., a pierwszy ruch może mieć miejsce już 7 marca.

Mierne odbicie na EURUSD może sugerować, że fala spadkowa nie została jeszcze wypełniona. Na razie zatrzymaliśmy się na psychologicznej barierze 1,08, ale mocnym wsparciem jest rejon 1,0770.

Przesilenie na dolarze?
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBenefis dr. Aleksandra Kociszewskiego. Pierwszego dyrektora ciechanowskiego muzeum
Następny artykułW Krakowie rusza kampania „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca!”