A A+ A++

Przed dwoma dniami polski rząd przyjął projekt zmian w ustawie o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw. Opracowane przez resort spraw wewnętrznych i administracji zmiany w prawie przewidują wprowadzenie do dowodów osobistych odcisków palców. Oznacza to, że wniosek o wydanie dowodu osobistego, będziemy musieli składać osobiście w urzędzie.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji tłumaczy, że wprowadzenie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej w postaci odcisków palców wynika z konieczności dostosowania prawa krajowego do przepisów obowiązujących w Unii Europejskiej. „Zamierzeniem rozporządzenia Unii Europejskiej jest ograniczenie ryzyka fałszowania dokumentów oraz przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów przez usunięcie istniejących, znaczących różnic w poziomie zabezpieczeń krajowych dokumentów, służących do korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się. Akt ten nakłada na państwa członkowskie szereg obowiązków dotyczących niezbędnych zabezpieczeń w dokumentach tożsamości” – czytamy na stronach oficjalnego serwisu internetowego resortu.

Co w praktyce oznacza wprowadzenie drugiej cechy biometrycznej do dowodów osobistych? Przede wszystkim, osoby powyżej 12. roku życia wniosek o wydanie dokumentu, będą musiał składać osobiście w siedzibie właściwego urzędu. Od dzieci poniżej 12. roku życia nie będą pobierane odciski palców, co oznacza, że wniosek o wydanie dowodu osobistego takich osób będzie można składać elektronicznie.

Z informacji MSWiA wynika, że dowody osobiste będą wydawane na 10 lat. W przypadku osób do 12. roku życia dowód będzie ważny 5 lat.  Jeśli czasowo (np. z powodów medycznych) nie jest możliwe pobranie odcisków palców, to taki dokument będzie ważny rok.

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 2 sierpnia bieżącego roku, z wyjątkiem niektórych, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

MD

Napisany dnia: 18.02.2021, 19:56

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPalikot: Hołownia skończy jak my wszyscy – ja, Petru czy Biedroń
Następny artykułZielona rewolucja Ameryki